blank

21 maj 1973, kur të burgosurit e Spaçit u ngritën në revoltë kundër regjimit

 Raporti zyrtar i Ministrisë së Punëve të Brendshme, i nënshkruar nga zëvendësministri Feçor Shehu, paraqet një kronologji të ngjarjes.  Nisi si një incident i vogël mes një të dënuari dhe gardianit të Burgut të Spaçit,...
blank

1947/Ligji për ekzekutimet me vdekje

Deri në vitin 1947 për ekzekutimet me vdekje me vendim gjykate të formës së prerë, nuk ekzistonin rregulla të shkruara. Aty-këtu mund të jetë mbajtur shënim vullneti i fundit i të dënuarit me vdekje,...
blank

1945/Grumbullimet e të internuarve para dërgimit në kampet me tela me gjemba

Menjëherë, pasi komunistët vendosën pushtetin, veprimi i tyre i parë ishin arrestimet dhe vjedhjet e organizuara ndaj popullsisë. U shkatërrua gjithë shteti dhe struktura bazë e shoqërisë. Statistikat tregojnë se vetëm “muaji i parë i...
blank

Bardhosh Dani, djaloshi 17-vjeçar që u vra nga komunistët

Historia e drejtuesit të lëvizjes antikomuniste, si e organizoi rininë shkodrane kundër komunistëve, nga parullat e para nëpër muret e Shkodrës e deri tek dita e fundit, kur u vra në kufi në moshën 17-vjeçare Ishte...
blank

Misteret e pusit-varr në qendër të Sarandës

Zoica Nini: Si ma vranë babanë dhe eshtrat ia hodhën në pusin para degës së brendshme Nga Luljeta Progni Është një vend në qendër të Sarandës, ku një grua e moshuar shkon çdo 6 maj e...
blank

11 të pushkatuar si përkrahës të Dedë Shabanit në Shkodër

Tri procese gjyqësore politike, që zbatonin telegramet e shkëmbyera mes Mehmet Shehut dhe Enver Hoxhës, vendosën ekzekutimin e 11 personave dhe dënimin me dhjetëra vite burg për të tjerët   Më 26.1.1945 u pushkatua në Shkodër Dedë...
blank

Nata e tmerrshme e Sevastisë, kur kërkonte trupin e pajetë të të birit të...

Kalvari i Sevasti Qiriazit nën persekutimin e egër komunist, rrëfyer nga mbesa e saj Viktoria Dako Ruli. Si ia vranë në hetuesi të birin, Gjergjin e ia burgosën Aleksandrin, djalin tjetër. Internimi i Robertit, Viktorias...
blank

Amaneti i fundit para ekzekutimit: “Lajmëroni vëllain tim Ymerin të kujdeset për fëmijët”

1948/Katër ekzekutime në Berat. Fjalët e fundit të të dënuarve.  -Kostaq Stefa: “Thojini gruas të ketë amanet fëmijët. T’i dërgojë në shkollë. I thoni se i kam borxh Telemak Nushit 450 napolona të vjetra, Vangjel...
blank

Takim pas 45 vitesh në aeroportin e Bolonjës!

45 vite në vetmi, kalvari i çiftit simpatik, ushtarakut elegant shqiptar Valentin Pervizi e vajzës së bukur bolonjeze, Maria Gorizzia Nga Luljeta Progni 20 shkurt 1991. Maria Gorizzia ishte zgjuar herët në mëngjes. Do përgatitej për...
blank

“E kemi torturuar shumë, por nuk pranon asgjë”

Gjermani Hans Troschel, arrestuar më 29.11.1944 e dënuar me 30 vjet burgim, ishte ndër personat që u tortura shumë. Më 27.10.1950, Elisa 81-vjeçare, nëna e Hansit, i dërgoi një letër Enver Hoxhës, në të...
NDIHMO
Translate »