Kryefaqja 2022 Shtator

Arkivat Mujore: Shtator 2022

blank

90-vjeçari që kreu 6 vjet burg për agjitacion dhe propagandë

Me një këmishë të bardhë, një kapuç e një shkop, i shoqëruar nga tre punonjës të Degës së Brendshme, një nga burrat më në...
blank

Arrestimi i tretë i Dom Mikel Koliqit!

Ishte 75 vjeç, jetonte i vetëm dhe në varfëri, në një kasolle në fshatin Gjazë të Lushnjes, atje ku regjimi e kishte dënuar me...
blank

1987/Vuajtjet e të dënuarit në Burrel: Ju lutem më transferoni

Fehmi Estref Frashëri (1926-1998?), vuajti pa ndërprerje gati 21 vjet burgim komunist. Ai kishte mbaruar Institutin Tregtar dhe Institutin e Tregtisë së Jashtme në...
blank

Inxhinieri i naftës që studioi në Oksford, u var në Kuçovë si armik

Riza Alizoti u la i varur në litar për dy ditë  pranë disa rrepeve në Kuçovë, me qëllim që të ngjallte terror tek punëtorët...
blank

Dokumenti i Sigurimit: Ish-klerikët dhe besimtarët reaksionarë në Korçë

Klerikët kanë qenë gjithnjë në qendër të veprimtarisë së organeve të Sigurimit të Shtetit. Deri në vitin 1967 në vrojtim ishte kleri, ndërsa pas...
blank

“Lulja më e bukur” e zhytur në baltën e Maliqit

Sot është 110-vjetori i lindjes së Josif Papamihalit, për të cilin delegati apostolik Della Pietra shkruante në vitin 1933 “Lulja më e bukur e Elbasanit”. E...
blank

Atë Serafin Koda, prifti françeskan nga Kosova që dha frymën e fundit në torturat...

Dita e 17 majit të vitit 1947, nuk ishte njësoj si të tjerat për infermieren Marije Ndoja. Në klinikën ku ajo u shërbente të...
blank

Gjergj Volaj, ipeshkëvi më i ri në botë i pushkatuar nga komunizmi shqiptar

Lindur më 21 shtator të vitit 1904 në një familje peshkatari në fshatin Shirokë të Shkodrës, Gjergji do të bëhej një nxënës i shkëlqyer...
blank

Et'hem Mehmeti akuzohej si organizator i Postribës, dhe pse i burgosur prej 1 viti

Kujtimet e Namik Mehmetit, djalit të ish-të dënuarit politik, Et’hem  Mehmeti i cili ishte dënuar me 10 vjet burg që në janar të 1945-ës,...
blank

Fundi tragjik i Kristo Floqit, që u burgos nga komunistët dhe më pas vdiq...

Dramaturg, jurist, atdhetar, personalitet i shquar dhe një vlerësim i lartë nga Faik Konitza Avokat, gjykatës, ministër, botues dhe autor tragjedish e komedish, atdhetar i...
NDIHMO
Translate »