blank

14 janar 1948, nata e martirëve të Tepelenës

Një luftëtar ballist dhe një partizan. Një prift ortodoks dhe një baba bektashi…Një grup kaq i ndryshëm njerëzish në dukje, por që thelbin e kishin të ngjashëm. Ishin patriotë dhe besimtarë. Si të tillë,...
blank

Kujtim Luzaj, ikja e një qëndrestari

Pas 47 vitesh persekutim të pandërprerë dhe dy dënimesh të njëpasnjëshme me burgim, jeta e Kujtim Isuf Luzajt do të rridhte e qetë në emigrim, pas vitit 1992, kur do të mund të bashkohej...
blank

12 nëntor 1944/ Kur pushkatohej një gazetar!

Vrasja e korrespondentit të “Reuters” dhe New York Times, Nebil Çika, bashkë me 13 intelektualë të tjerë.. Kur Tirana po priste marshin e komunistëve që do të zbrisnin nga malet për të marrë pushtetin.......
blank

Masakra e 12 nëntorit 1944, ekzekutimi pa gjyq i 14 burrave

Brenda një nate, forcat komuniste që pas pak ditësh do të merrnin Tiranën, vranë në kryeqytet 14 burra. 14 figura të shquara të kombit dhe kulturës shqiptare u ekzekutuan pa gjyq e pa faj   Nëntor...
blank

Telegramet makabre: “Varini në litar, në Maliq, aty ku kryen sabotimin!”

Telegramet nga populli ku kërkohej ekzekutimi me vdekje i inxhinierëve dhe teknikëve të akuzuar për sabotim gjatë tharjes së kënetës së Maliqit… Më 8 nëntor 1946, në kinemanë Nacional në Tiranë u hap gjyqi ndaj...
blank

Dom Simon Jubani: Shkodra e nxori kishën nga katakombet

4 nëntor 1990, mesha historike në varrezat e Rrmajit…Si e sfiduan diktaturën priftërinj e hoxhallarë bashkë me besimtarët e qytetit të Shkodrës … Rreth 50 mijë besimtarë të krishterë e myslimanë do të bashkoheshin një...
blank

Binjakët e Postribës

Ditën e lindjes e kishin të njëjtë. Të njëjtë patën edhe ngjarjen që përcaktoi fundin e tyre: Kryengritjen e Postribës Ditën kur shpërtheu kryengritja e Postribës dhe të nesërmen, kur u ekzekutuan pa gjyq me...
blank

Masakra e Koplikut, vrasje dhe dhunë shtazarake mbi 60 burra e gra

Vera e vitit 1948 në Koplik u mbyll në mënyrën më gjakatare të mundshme. Për më shumë se një muaj popullsia civile e Malësisë së Madhe, e njohur për qëndrimin antikomunist, u terrorizua dhe...
blank

Dita e kujtesës...Kujto çdo ditë

23 gusht-Dita Ndërkombëtare e Kujtesës së Viktimave të Komunizmit dhe Nazizmit. Një ditë për të përkujtuar me dinjitet dhe paanësi viktimat e gjithë regjimeve totalitare Kambanat e krimeve të komunizmit bien herë pas here. Por...
blank

Për kombin, kundër komunizmit-jeta heroike e Sulejman Lleshit

Një i ri i kompletuar me cilësitë më të mira intelektuale, fizike dhe shpirtërore, që ia kushtoi jetën shqiptarizmës, gjuhës dhe lirisë së tokave ku jetonin shqiptarët. Heroi pak i njohur u lind para...
NDIHMO
Translate »