Kryefaqja 2021 Shtator

Arkivat Mujore: Shtator 2021

blank

Njeriu që nuk i vjen Shqipërisë në të paktën 75 vjet

Një kalorës i së drejtës i torturuar me hekur të skuqur dhe i vrarë pa mëshirë nga hetuesit komunistë që vetëm me dhunën e...
blank

"E kishin varun në nië pemë dhe po e torturonin, Zoi Themeli me Pjerin...

Tri dëshmi mbi torturat e 14 muajve hetuesi, që provoi 62-vjeçari monsinjor Frano Gjini, para se të pushkatohej. Monsinjor Frano Gjini, ishte 62 vjeç, kur...
blank

Fotografia e grisur e diktatorit që ndëshkoi mbi 300 artistë

Si e fundosi Sigurimi i Shtetit artistin e Teatrit të Operas: Shtresë e pasur, pro regjimit të Zogut, shtëpia e tyre bazë e fashizmit,...
blank

“Qofsh i falë…! Mundimet e mija shkofshin për hatër të Zotit”

Janë fjalët Gjon Mark Kolës në takimin e fundit me dy njerëzit që e kishin persekutuar për 50 vitet e diktaturës komuniste. Amaneti për...
blank

Zef Pllumi, njeriu që përmbushi testamentin

Në shërbim të Zotit thuajse gjatë gjithë jetës. I burgosur për gati një të tretën e saj. E megjithatë asnjëherë nuk e humbi shpresën....
blank

1961/Burg për pamjen fizike të E.Hoxhës

Një koment për pamjen e Enver Hoxhës, e dënon Bahri Alibegun me 5 vite burg. Kujto.al sjell pjesë nga vendimi i Gjykatës, që argumenton...
blank

"Kur e morën për ta pushkatuar, qeshte…"

Jo sepse po sfidonte vdekjen. As sepse ishte i kënaqur që, më në fund, torturat do të mbaronin. As sepse ishte çmendur. Të gjitha këto...
blank

Përgjakja e hekurudhave në hetuesi

Iu vunë prangat me akuzën e pavërtetë se kishin sabotuar punën në hekurudhë në shërbim të UDB-së jugosllave. I torturuan për 18 muaj deri...
blank

Një balerinë "armike" në Teatrin e Operas e Baletit

Dosja e Sigurimit të Shtetit për artistët e TOB, kërcimtarja bijë e babait të  pushkatuar nga regjimi si dhe violinisti shkodran, bir i babait...
blankvideo

Presidenti i PEMC, Kaminski: Detyrim i shtetit të gjejë të zhdukurit e diktaturës komuniste

Shteti shqiptar duhet të marrë përgjegjësi dhe të ndihmojë familjarët që të gjejnë të afërmit e tyre të zhdukur nga regjimi Komunist. Kështu u...
NDIHMO
Translate »