Arkivat Mujore: Janar 2022

blank

1972/Internimi dhe dëbimi “për qëndrim të keq në të kaluarën”

Komisioni i Internim Dëbimeve pranë Këshillit të Ministrave, në fillim të viteve ’70, referuar dekretit nr.1906, datë 2.8.1954 të Presidiumit të Kuvendit Popullor, përbëhej...
blank

Shuhet Dom Gjergj Simoni, i mbijetuari i komunizmit

U shua sot më 28 janar 2022, në moshën 89 vjeçare, dom Gjergj Simoni. Kleriku shkodran ishte një nga të mbijetuarit e diktaturës, gjatë...
blankvideo

Dëshmia/Roland Toli: Pasi na rrihnin, na jepnin ujë me kovën e banjës

Dëshira për t’u arratisur, gjatë ushtrisë, do sillte arrestimin e tij të mëvonshëm dhe dënimin me 14 vjet burg, që i kaloi në kampet...
blank

Për njerëzit që ende nuk e besojnë që po jetojnë të lirë

Historia e Mark Kolës (Markut) dhe tre fëmijëve të tij të mbetur jetimë dhe të rritur me një mijë e një vuajtjet që regjimi u...
blank

1946/Libra të ndaluar me qarkoren e MPB-së

Me qarkoren nr.188, datë 31.1.1946 të Ministrisë së Punëve të Brendshme (përgatitur nga Drejtoria e Policisë), nënshkruar nga ministri Haxhi Lleshi, duke qenë se...
blank

Bashkimi i të arratisurit me familjen, pas 36 vitesh

Nga Greqia, shkoi në Shtetet e Bashkuara, ku dhe pse krijoi familje, u sistemua dhe jetonte i lirë, nuk mund të ishte i lumtur...
blank

Ushtarët e Burgut të Burrelit, letër ministrit

Kampet dhe burgjet e komunizmit kishin dy nivele rojesh: të brendshmin që ishin policë dhe merreshin me kontrollin e të dënuarve dhe të jashtmin...
blankvideo

Dëshmia/ Thanas Zhidro: Më dënuan 10 vjet vetëm “për opinion”

Me gjithë dëshmitarët fals dhe hetuesinë e gjatë, nuk arritën ta bënin të qëndrueshme akuzën ndaj Thanas Zhidros. Megjithatë, pas gjithë këtij procesi, as...
blank

Janar 1946, arrestimet që nisën zhdukjen e opozitarëve

Musine Kokalari, Gjergj Kokoshi, Suat Asllani…bashkë me disa intelektualë e aktivistë të tjerë u arrestuan gjatë janarit 1946 për të marrë më pas dënimet...
blank

1977/Kapën dy shokët e arratisur nga burgu, i çuan letër ministrit

Historia e Stavro Guxos dhe Manol Qiricit, është nga më të lexuarat në kujto.al. Një histori guximi, sakrifice dhe zemërgjerësie. Tani mund të lexoni...
NDIHMO
Translate »