Kryefaqja 2019 Tetor

Arkivat Mujore: Tetor 2019

Mit’hat Havari publikon emrat e ish-sigurimsave që e spiunuan

Pasi ka siguruar dosjen e tij pranë Autoritetit për Informim mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit, ish-drejtuesi i lartë i policisë gjatë viteve të...

Aldo Renato Terrusi: Një tokë që nxjerr eshtrat e të zhdukurve, hyn më lehtë...

Prej 26 vitesh, Aldo është në kërkim të eshtrave të të atit që ka ndërruar jetë dhe është varrosur në burgun e Burrelit, në...

Të nxjerrësh 35 metër kub dhé në ditë, me një garuzhde supë...

Kujtimet e ish-të burgosurit politik Mark Alija. Jeta e tmerrshme në kampin e të burgosurve Thumanë, 1958… “Në vitin 1958, kampi i Tërbufit u shpërngul...

“I vramë e iu dogjëm shtëpitë, që populli mos t’ua hapë më derën të...

Raporti i Musa Dacit, shtator-tetor 1946, mbi aksionet në veri të Shqipërisë për zhdukjen e kundërshtarëve të komunizmit. Ti hapje derën e t’i jepje bukë...
video

Dëshmia/ Avni Sali: Nuk më lanë të ngjallja emrin e vëllait të pushkatuar

I pushkatuan vëllanë vetëm 22 vjeç. Nuk ua treguan kurrë ku i kishte eshtrat dhe nuk e lanë as t’i vinte emrin e tij...

“Më varën kokëposhtë lidhur me kufomën e një kleriku”/ Historia tragjike e themeluesit...

Torturat që regjimi komunist ka përdorur në hetuesi, kalojnë përtej çdo makabriteti që mund të imagjinojë mendja e njeriut. Qazim Dervishi, atleti i parë...

Dokument i 1946/ Pushkatuam 13 burra të Malësisë se u dhanë bukë të arratisurve

Dokumenti në foto, i firmosur nga Musa Daci, major i veprimit në Divizionin e Mbrojtjes së Popullit, gjatë aksioneve në veri të vendit, dëshmon...

"Si e përballova presionin e Sigurimit të Shtetit"

Nga Fatbardha Mulleti Saraçi* Isha në fshatin Manati, Lezhë. Ishte mëngjes, po lahesha tek kroi i fshatit, si doli ai trup i gjatë, me kostum...

“Don Bosko”, shoqëria kulturore që u shpall armike e popullit e partisë

Lista me intelektualët e Shkodrës, nga të cilët, shumica u pushkatuan e u burgosën. Tonin Harapi, Mark Kaftalli, Anton Harapi, Gjon Kapedani, Ndoc Shllaku,...

Në Spaç vinin vetëm njerëzit e shpirtit dhe korbat

16 vite burg, në kampet më të rënda të punës, sepse Dodë Veshtja nuk donte të thoshte ato që i kërkonin... Siç të njohurit...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »