Kryefaqja 2019

Arkivat Vjetore: 2019

Át Bernardin Palaj, kleriku historian, folklorist dhe muzikant që dha shpirt në torturat komuniste

Rrëfimi i nipit Luigj Gjergji: “Isha me nënën, Lizën dhe gjyshen Nushë, kur pashë trupin e Bernardinit të hedhur përdhe, me veladonin gjithë gjak...

Seit Petrela: Ne, katër jetimët që përuruam kampin e Tepelenës

“Është fakt se kampi i Tepelenës u inaugurua me vdekjen tragjike të prindërve të mi dhe unë foshnjë, tok me vëllezërit jetimë, brenda në...

16 vjeç në Spaç: Më rrihnin me shkop druri, pasi më kishin mbushur zorrët...

Kujtimet e një 16-vjeçari në burgun e Spaçit, që ka humbur një sy dhe një vesh në tortura. E megjithatë, nuk është ky kujtimi...

Të përulem Musine!

Mesazhi në dorëshkrimin e Musine Kokalarit: Shqipëria e Kulturës është ajo që i ka dalë gjithherë për zot Shqipërisë Politike, e cila ende asgjë...

Kampi i Zadrimës, të burgosurit ngrinin në krahë 330.000 m3 dhè

Dokumentet e rralla, ku zbulohet në detaje, se si ngriheshin kampet e punës së detyruar për të burgosurit politik në Shqipëri dhe si shfrytëzoheshin...

Prill 1990/ Dhurata Sokolin e qëlluan me 5 plumba dhe e lanë të vdiste...

Sikur të kishin pritur dhe disa muaj, ndoshta sot do të ishin gjyshër me nipër e mbesa, por Dhurata Sokoli dhe Elez Kraja, donin...

Takimi i parë me babanë

Një rrugëtim i Hysen Shehut në kërkim të eshtrave të babait, i pushkatuar me grupin e 22 intelektualëve pas bombës në ambasadën sovjektike, lidh...

Sherif Kaloshi, fëmija që u thinj në internim/ 46 vite nën terrorin komunist

Ishte 6 vjeç kur e internuan në vitin 1945, dhe përjetoi gjithë kalvarin e kampeve të internimit në Shqipëri, nga Berati në Turan, në...

Katër patate, një bukë misri dhe një poezi për ditëlindjen e motrës

Familja Merdani ishte varfëruar sa hap e mbyll sytë, pasi u kishin marrë arin, u kishin plaçkitur shtëpinë dhe i kishin dërguar në internim,...

Florian Borshi: Kontributi im, një detyrë që të mos harrohen krimet e komunizmit

Fondacioni Kujto.al falenderon zotin Florian Borshi, mbështetës i misionit tonë për krijimin e arkivës online të viktimave dhe krimeve të komunizmit. Z.Borshi ka kontribuar me...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »