Kryefaqja 2019

Arkivat Vjetore: 2019

blankvideo

Dokumentari “Mall për me këndue”

Një dokumentar kushtuar Gac Çunit, muzikantit shkodran që mbylli sytë në moshën 30-vjeçare në burgun e Burrelit. Gac Çuni është kompozitor i këngës shumë...
blank

Dokumentet e rralla/ Dom Shtjefën Kurti pagëzoi hebrenjtë për t'i shpëtuar nga nazistët

Zbulohet një tjetër dimension i rëndësishëm i kontributit të klerit katolik në Shqipëri gjatë luftës. Dhjetëra hebrenj u pagëzuan në katolikë për t’i shpëtuar vdekjes së...
blank

Gjyqi i Deputetëve, zotërinjtë nën kërcënimin e injorancës

Foto që flet shumë. Dëshmia e rrallë që tregon se si u përmbysën klasat shoqërore në Shqipëri, menjëherë pas Luftës, kur pushtetin e morën komunistët...
blank

9 janar 1945/ Kur Spiro Koleka vulosi të parin dënim me vdekje për arsye...

Si u ekzekutuan pranë bregut të lumit në kryeqytet, inxhinieri shqiptar Niazi Mehmet Pilku dhe italiani Leonardo Tomasso. Vrasje për arsye politike, e pabazuar në...
blank

“Ndjesa që nuk ia kërkova dot Dom Shtjefnit kur e dënova me pushkatim”

Letra e ish-prokurorit Hajredin Fuga drejtuar Nikolin Kurtit, nipit të Dom Shtjefën Kurtit i pushkatuar nga regjimi komunist, në vitin 1971 “Unë e kam ndjerë...
blank

Nikolin Kurti: Takimi me prokurorin e gjyqtarin komunist dhe ndjesa e tyre për xhaxhain...

Letra e prokurorit dhe gjykatësit që vendosën pushkatimin për Dom Shtjefën Kurtin, në vitin 1971. Nipi i Dom Shtjefën Kurtit: Prokurori Hajredin Fuga më kërkoi...
blank

Ali Kurti, xhelati i burgut të Burrelit me sy të hirrtë si të shqarthit

Si u bë personazh në një film perëndimor, pasi e përshkroi Arshi Pipa në një tregim të tij... "Ali  Kurti", në film, ia kishte kaluar...
blankvideo

Dokumentari ''Gurët e besimit''

"Gurët e besimit" është dokumentari ynë i radhës, pjesë e një cikli dokumentarësh për zbardhjen e krimeve të komunizmit.  Çmenduria e regjimit komunist shkatërroi 2172...
NDIHMO
Translate »