Kryefaqja 2018 Prill

Arkivat Mujore: Prill 2018

Erdhi nga Kaukazi, mposhti grekët në Gjirokastër, u vra nga komunistët pas çlirimit

Nëse përmendet emri Javer Hurshiti, në mënyrë të natyrshme mendja të shkon në luftën kundër forcave paraushtarake greke, në luftën e Vlorës, apo të...

Marjo Verde: Nuk i rrëfej dot tmerret e Tepelenës në Itali, askush s'do më...

Bruno, Greta, Marjo dhe Amri, dy gjermane dhe dy italianë, të huajt që vuajtën kampin e internimit në Tepelenë Në kampin famëkeq të Tepeleës, atje...
video

Kujtim Kaziu: Një ditë në Spaç ishte si një ditë në ferr…

Në dimër, jashtë, temperatura shkonte deri -20 gradë celius.  Ndërsa brenda në galeri, në zonën ku ne nxirrnim pirit, ishte tmerrësisht e nxehtë, 60...

Kokalarët, gjirokastritët e ditur dhe patriotë që u eleminuan nga Enver Hoxha

Me familjen Kokalari, Enver Hoxha njihej mirë. Ata banonin jo vetëm në të njëjtin qytet, por shpesh i lidhte puna që të ndanin arsimimin,...

Vizita në misionin amerikan që çoi në pushkatim Kostandin Dinon

U ekzekutua në bregun e lumit në Tiranë më 27.4.1948 në prani të komandantit të burgut nëntoger Adem Skëndajt, të deleguarit të Sigurimit toger...

Vajtimi i nënë Sofias për nipin e saj të vrarë nga komunistët

“Vdektë nana, o Noc! Mos marrtë frymë nana ma masi ke vdek edhe ti”....një rrëfim rrënqethës për vuajtjet në kampin e internimit në Tepelenë,...

Regjimi i Hoxhës, vrau 7 burra të familjes së firmëtarit të Pavarësisë Ymer Deliallisi

Secila familje me të shkuar patriotike gjatë shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë mori goditje të rëndë nga regjimi komunist dhe një prej tyre, është...

Një kartolinë e vogël, dalë nga burgu në dhjetor ’46, që zbërthen një histori...

Nga Eugjen Merlika 12 korrik 1942, 76 vjet më parë….. Në bashkinë e Barit kryhej ceremonia e martesës së një çifti të ri. Dhëndërri...

Spaçi, ferri i pafalur i krimeve të diktaturës çnjerëzore në Shqipëri (Fotoreportazh)

Mes torturave, punës rraskapitëse, urisë së skajshme dhe keqtrajtimit shumëvjeçar të kundërshtarëve të regjimit komunist në Shqipëri, ngrehina e burgut të Spaçit mbetet një...

Dr Sazani, mjeku që shëroi plagët e partizanëve, u vra me urdhër të Enver...

Kush ishte dr Enver Sazani mjeku që studioi në Francë dhe iu bashkua lëvizjes Nacional-çlirimtare me idealin patriotik. Lindi në Gjirokastër dhe studio në...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »