Kryefaqja 2022 Qershor

Arkivat Mujore: Qershor 2022

blank

1984/Plani i posaçëm për kontrollin e elementëve të deklasuar në Gradishtë

Si mund të përgatitej vigjilenca apo goditja ndaj elementit të deklasuar sa herë kishte ndonjë lëvizje, qoftë edhe pa ndikim jashtë kufijve të Shqipërisë?...
blank

Kur shndriste e shuhej dielli ndër barakat e internimit...

"....një dritë e fortë na verboi sytë, ndërsa pas drite shquheshin silueta ushtarësh dhe policësh. Të gjithë të armatosur me pushkë dhe automatikë. Burri...
blank

"Në dalçi gjallë këtej, thoni se vdesim të pafajshëm!"

Inxhinieri kimist që kishte studiuar në Grac dhe Mynih dhe ishte përfaqësues i firmës farmaceutike Bayer në Shqipëri, Asim Abdurrahmani u torturua ditë me...
blank

Bebja e burgut të Shkodrës

Historia tragjike e Dila Zef Ndojës/ Vuajti muajt e shtatzënisë në hetuesi përmes torturash çnjerëzore dhe atje lindi djalin e saj. Të parat imazhe...
blank

Për tollonat dhe Ramiz Alinë u dërgua në spitalin psikiatrik

Ishte vetëm 19 vjeç kur u prangos më 2.6.1987. Në gjendjen e rëndë ekonomike ku ndodhej Shqipëria në atë kohë, ishte e pamundur mos...
blank

"Malli për nanën e burgosur...”

Rrëfimi i Aleks Kapllajt për burgun e nënës dhe babait gjatë diktaturës… “ Malli për nanën në atë moshë mbetet për tanë jetën dhe...
blank

Mojs Miraka, dënimi me burgim, proceduar nga 4 bashkëpunëtorë dhe 6 denoncues

Diktatura dënonte vetëm për shkak të origjinës. Këtu mbështetej thelbi i dënimeve të saj sepse këto formulonin “forcën” e luftës së klasave. Kështu ndodhi...
blank

KOHA E TRISKAVE - Kur regjimi kishte në dorë bukën, pra jetën....

"Triskat e bukës ishin ndarë në kategori; fëmijët dhe të moshuarit 400 gr dhe quhej ordinere, nëpunësit 600 gr dhe quhej e mesme, punëtorët...
blank

Ana Daja, gjimnazistja shkodrane që vuajti burgjeve të diktaturës

Ali Xhunga, Pjerin Kçira, Zoi Themeli e të tjerë xhelatë të diktaturës komuniste, ishin persekutorët e gjimnazistes Ana Daja Sa herë Hafiz Dërguti kishte ritualin...
blank

1981/Arrestimi i kulakut, dënohej babai dhe i biri

Me shkresën nr.672, datë 6.12.1980, Dega e Punëve Gramsh, i dërgonte Drejtorisë së Hetuesisë në Ministrinë e Punëve të Brendshme, dosjen formulare nr.37, certifikatën...
NDIHMO
Translate »