Kryefaqja 2021 Korrik

Arkivat Mujore: Korrik 2021

blank

Aristoteli i çmendur nga torturat në Spaç

Ishte një ngagjimnazistët e zgjuar të Gjirokastrës. Ishte një nga të rinjtë që nuk e kurseu veten për t’iu afruar zjarrit së të vërtetës, duke...
blank

"Dhoma e vdekjes", mizoritë e diktaturës në spitalin e burgut në Tiranë

Jeta në spitalin e burgut në Tiranë, ku shumë të dënuar përballeshin për herë të fundit me fytyrën përçmuese dhe mizore të diktaturës. Ish-i...
blank

1988/ Kërkesat e OKB-së drejtuar Shqipërisë për punën e detyruar në kampe e burgje

Drejtuesit e regjimit komunist refuzouan kërkesën për informacione me karakter zyrtar, pasi ishin të sigurt se do të përdoreshin në të gjitha raportet kundër...
blankvideo

Dëshmia/Kristo Mema: Në Spaç, jeta e të burgosurve sfidonte shkencën

Si djali i një familjeje që ishte angazhuar me forcat e Ballit Kombëtar, por kishte edhe pasuri dhe prona, ai mbante emërtesën e armikut...
blank

Krisanthi Venetiku, fotografja që ndërroi jetë në burgjet e diktaturës

Pas një greve urie për kushtet e vështira dhe shkeljen flagrante të të drejtave të njeriut, bija e familjes intelektuale të Korçës, që shkroi...
blank

Asllani, polici mizor i Burgut të Burrelit

Nëpër kujtimet e të burgosurve politikë, por edhe në letrat e kohës, ai figuron një njeri i keq, që sillej ashpër dhe me zell...
blank

31-vjeçari Jusuf Vrioni: Mbrëmja e arrestimit, që përmbysi jetën time

Shtatot1947- Kujtimet e Jusuf Vrionit për natën e arrestimit/ Mbërritëm te Seksioni i Brendshëm, vend famëkeq i Tiranës për qelitë dhe bodrumet e tij,...
blank

Tri burgjet ku vuajtën dënimin gratë gjatë diktaturës!

Janë rreth 7 mijë gra që u shpallën “armike të popullit” gjatë diktaturës dhe vuajtën burgjet.  Mijëra të tjera u dënuan me internim dhe...
blank

1957/ Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe...

Arif Hajro kishte lindur në vitin 1917 në Mitrovicë dhe ishte dënuar në vitin 1950 nga jugosllavët. Më 10.8.1950 me pasaportë vjen në Shqipëri....
blank

1983/ Raporti për vdekjen e 35-vjeçarit në burgun e Qafë-Barit

Reparti nr.311 Qafë-Bari u formua sipas vendimit nr.139, datë 4.6.1982 të Këshillit të Ministrave. Sipas planit të miratuar më 10.7.1982 mbaroi kantieri, ndërsa më...
NDIHMO
Translate »