Kryefaqja 2023 Janar

Arkivat Mujore: Janar 2023

Sigurimi i Shtetit brenda kinostudios “Shqipëria e re”

“Partia u nis në fillimin e prodhimit kinematografik nga konditat konkrete të vendit duke patur parasysh porosinë e Leninit: 'Prodhimi i filmave të përshkruar...

Akile Tasi, ish-drejtori i Bibliotekës Kombëtare, viktimë e burgjeve të komunizmit

Një profil i Akile Tasit, publicistit, vatranit, ish-drejtorit të Bibliotekës Kombëtare që e mbylli jetën në burgjet komuniste më 30 janar 1961. Akile Tasi lindi...

1990/Demonstrata e heshtur e Tiranës

Pas demonstratës së heshtur të Shkodrës, së datës 14 janar 1990, brenda muajit u zhvillua një demonstratë tjetër e heshtur, më 28 janar 1990,...

Mamasë sime!

Nga Leon Mirakaj Këte shkrim ia dedikoj mamasë time, Valbona Çoku Mirakaj. Asaj e mijëra shoqeve e bashkëvuajtësve si ajo të cilat, kaluan mes vështirsive...

Hija e zymtë e burgut të Burrelit

Çfarë kishte të veçantë burgu i Burrelit? Pse u quajt “rrethi i nëntë i ferrit” apo “burgu i shfarosjes”? Si ishte të shkoje drejt...

Dënimi i “grupit amerikano-francezo-italian” dhe persekutimi i familjes Popa

Një proces qesharak i larmishëm në poliagjenca, u zhvillua në vitin 1953 në Durrës. Në të ishin të pandehur çifti Popa dhe fëmija e...

Shenjat e diktaturës skalitur në portrete viktimash   

Kujtim Refat Pelaj, vuajti 31 vjet e 3 muaj heqje lirie. Hyri në burg në moshë 21 vjeçare dhe doli prej andej kur ishte...

Armeni që u dënua tri herë nga regjimi komunist

Isahak Toros Sahnaian (1934-2017), lindur në Durrës, por me origjinë armene, u dënua tri herë nga regjimi komunist, duke vuajtur gati 19 vjet heqje...

Në rrjetën e spiunëve/Burgosja e njerëzve me ndikim në Përmet

Vazhdon lista me njerëz me ndikim të zonës së Përmetit, për të cilët Sigurimi ngriti një rrjet agjentural në vitet 1958-64. Agjentët, me ta...

1958-1964/Arrestime në familjet me influencë në Përmet

Një listë anëtarësh të familjeve me influencë në gjithë zonën e Përmetit, që u vunë në ndjekje gjatë viteve 1958-1964. Kush ishin dhe çfarë kishin...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »