Kryefaqja 2018 Qershor

Arkivat Mujore: Qershor 2018

Fotot e rralla nga Gjyqi Special, kur Koçi Xoxe jepte mandatën për të dënuarit...

Tiranë, 1 mars -13 prill 1945. Gjyqi Special për Kriminelët e Luftës dhe Armiqtë e Popullit. Gjyqi u zhvillua në sallën e kinema “Kosovës”....

Urdhri i Kadri Hazbiut: Genc Lekën e Vilson Blloshmin pushkatojini në vendin e caktuar...

Ky është urdhri për ekzekutimin e Genc Lekës  dhe Vilson Blloshmit, firmosur nga Kadri Hazbiu me 16 korrik 1977. Vetëm një ditë pas këtij...

Vilson Blloshmi, poezia e 1972: Ne qeshim kur qan jeta, dhe kur qesh varri…vdesim!

Katër vjet e 6 muaj para së të çohej në pushkatim Vilson Blloshmi kishte shkruar këtë poezi si një epitaf për jetën e tij....

Dokumenti i 1948/ Sulo Gradeci, shefi i sigurisë së Enver Hoxhës "pa shkollë e...

Sulo Gradeci për 19 vjet (1966-1985) ishte komandant i grupit për sigurimin e Enver Hoxhës. I lindur në vitin 1922 në Skrapar, ai nuk...

Dëshmia tronditëse/ Rajmond Sejko: Si ma vrau komunizmi gjithë familjen, isha ende fëmijë

“Pengu im... s’munda të përcjell në banesën e fundit babin Teme, vëllain Sokol e të mirën nënën time, Shpresa. Ende nuk e dimë ku...

Dokumenti i 10 shkurtit 1945, ja lista me 40 të arrestuar, kryesisht bujq nga...

Një listë me 40 të burgosur, të cilët ishin arrestuar brenda 4 ditëve, kryesisht në zonat përreth Shkodrës, dëshmon se sa e rreptë ishte...

Mars 1948, gjyqi i "grupit të tretë të deputetëve", ku asnjë prej të dënuarve...

Pas dënimit të dy grupeve të para të deputetëve, përkatësisht procesit të shtatorit 1947 dhe janarit 1948, në mars 1948 u gjykua “grupi i...

Masakra komuniste ndaj Çamërisë/ Sokol Sejko para pushkatimit: Qëlloni, nuk dua mëshirë

Historia tragjike e djalit të Çamërisë, 24-vjeçarit Sokol Sejko, i dënuar me vdekje pas një procesi të montuar nga diktatura komuniste. Këto ditë, popullsia e...

Telegrame Ramiz Alisë nga organizatat komuniste në shkurt 1991, “riktheni në shesh statujën e...

Shkurt 1991/ Në adresë të Ramiz Alisë mbërrinin qindra telegrame nga organizatat  komuniste, ku i kërkonin të  riktheheshin simbolet e diktatorit, madje ta shpallnin...

Rita Sami Koçi, adoleshentja që vuajti 10 vite burg në komunizëm

Janë të shumta rastet e arrestimit, torturës dhe burgosjes së adoleshentëve  në diktaurë. Një prej tyre është edhe Rita Sami Koçi, e cila vuajti...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »