Arkivat Mujore: Mars 2019

blank

Nis procesi i identifikimit të të vrarëve pa varr nga komunizmi

Janë rreth 5 mijë persona të zhdukur në Shqipëri gjatë regjimit diktatorial komunist. Ka nisur identifikimi i 13 mbetjeve humane, që prej rreth 9...
blank

Bajraktari i Shoshit/ Në luftë pa kompromis kundër Enver Hoxhës

Bilanci tragjik i familjes: Si u sakrifikuan 11 burra, një grua dhe një vajzë 11 vjeçe Në kryengritjen antikomuniste, në verë-vjeshtën e 1946-ës, në disa...
blank

Mirush Osmani: Shenja e diktaturës në dorën time

“Një ditë kur po punoja në minierë, erdhën dy vagona të pashoqëruar kur unë po zgjidhja dy të tjerë jashtë, dhe më goditën dorën,...
blankvideo

Agim Musta: Si mbijetova në galeritë e Spaçit

Agim Musta i përket brezit të historianëve të parë, që nisën hulumtimin e krimeve të komunizmit që në vitet ‘90. Përmes dhjetëra botimeve, Musta...
blank

“Atentat Enver Hoxhës ...”, arrestimi i partizanëve që përkrahnin Muharrem Bajraktarin

Dokumenti i firmosur nga Arif Hasko në 30 mars 1945/ Në një letër që e kishin djegur Idriz Biba, i shkruante Mehmet Spahiut: “Para...
blank

''Mos më prit! Më harro këtu, në varr... të vdekur, pa mbuluar...''

Amaneti i Mitrush Kutelit për fëmijët e tij: Ta doni dhe nderoni mamanë, se ka qenë trime në jetë, ka vuajtur shumë. Të dy...
blank

Gaqi Nesha: 50 matianë kërkojnë faljen e Xhemal Vatës, por ai meriton vdekjen!

“Ardhja e tyre ka qenë e organizuar, por inisjatorët nuk mundëm t'i nxirrnim megjithëse u munduam shumë në këtë drejtim. Ne u treguam me...
blank

Fati tragjik i Erifili Bezhanit/ Avokatja e parë shqiptare që vuajti burgun e Burrelit...

Shkollimi në një prej universiteteve më të mira të Francës, fejesa me avokatin e njohur francez dhe fundi tragjik në regjimin komunist Sapo ishte diplomuar...
blank

“Në Mat, Kukës, Dibër e Mirditë, populli kundër Enver Hoxhës… Ja si po i...

Tre raporte të mars-prillit 1945/ “Në Mirditë dominon influenca e Gjon Markagjonit, e klerit dhe e ish oficerave rezervë. Në zonat e Kukësit ndihet...
blank

Vargje para pushkatimit/ “Porsi flet e Ejllit te Zotit”

Deklarata e ish-anëtarit të partisë që dekonspiroi skenarin e Sigurimit të Shtetit për armët në Kishë: “Mos mendo se bën me mua siç kemi...
NDIHMO
Translate »