Kryefaqja 2020 Dhjetor

Arkivat Mujore: Dhjetor 2020

Një udhëtim i pamundur!

Alma Liço rrëfen rrugën e vështirë drejt fshatit të internimit një ditë Krishtlindjesh, por që në Shqipërinë e vitit 1970, veçanërisht për vajzën e...

80 vjet ma parë, mesnata kur Fishta fluturoi n'Parriz

80 vjet nga vdekja e Poetit të Kombit/ Si ishte mesnata e 30 dhjetorit 1940, kur At Gjergj Fishta dergjej në shtrat, në përqafimin...

Dëshmia/ Valter Dvorani: I gjithë fshati duartrokiti kur arrestuan babanë

Valter Dvorani duke qënë djali i Ismail Dvoranit, një nga mbështetësit e platformës demokratike të Ballit Kombëtar, i cili me ardhjen e komunistëve në...

Dom Nikollë Mazreku, kleriku që pati kampet për katedrale

Dom Nikollë Mazreku u lind si sot, më 28 dhjetor, të vitit 1912. U dënua dy herë me burg dhe po dy herë u...

“Mark, unë po të pagëzoj në emën të Atit, të Birit e të Shpirtit...

Histora mbresëlënëse e një pagëzimi në fshehtësi. Po afrohej fundi i diktaturës. Pak ditë më pas, më 25 dhjetor 1989, kambanat e kishës së...

I arrestuar për Krishtlindje

U arrestua pas meshës së mbrëmjes së Krishtlindjes dhe aty nisi rruga e gjatë e mundimeve për Ernest Simoni Troshanin, i cili u burgos...

63 martirët e klerit katolik të vrarë nga regjimi komunist, në 1944-1949

Krimet politike janë referuar në kuptim të ligjit nr.7514, datë 30.9.1991, i ndryshuar, për pafajësinë, amnistinë dhe rehabilitimin e ish të dënuarve dhe të përndjekurve...

"I fal ata që më dënuan edhe ata që do të më ekzekutojnë"

I thoni babës me më fal se e kam trazue. Nanës të fala e të mi puthë vllaznit. Borxhet që më kanë mbet me...

Ngjarja e 1947/ “Baba Fajën e Baba Fejzon i ka vra Qeveria!”

Dokumentet zyrtare në AQSh mbi vrasjen e bujshme të drejtuesve bektashinj më 1947. Çfarë opnionesh kishte mbi këtë ngjarje në Elbasan, Tiranë apo Berat.... Si...

“Le të vdesë, se prandaj i kemi sjellë këtu, që të vdesin”

Si u la të jepte shpirt gjeneral Sulejman Vuçiterna pasi u plagos në kampin e Vloçishtit. Studiuesi Kastriot Dervishi sjell dëshminë e bashkëvuajtësit të...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »