Arkivat Mujore: Gusht 2020

blankvideo

Dëshmia/ Rustem Berisha: Markun mund ta kishin kapur, por e vranë në vend

Mark Frrokun, një i burgosur fare i ri, 22 a 23 vjeç, mund ta kishin kapur kur tentoi të arratisej nga kampi i Laçit,...
blank

Lavdi nanës së Franit, që e mbiquajtëm njëzëri Ajkunë!

Shumë ngjarje të dhimbshme ndodhnin dyerve të burgjeve me familjarët e të dënuarve qe rendnin nga çdo cep i Shqipërisë për t'ju gjendur pranë...
blank

Zef Pllumi, i lindur për të treguar: Katër muajt lidhur këmbë e duar me...

Në shumë çaste të jetës së tij, mund të thuhej që kish lindur për të vuajtur, por e vërteta thuhet në fund dhe e vërteta...
blank

Rexho Plaku, 29 vjet, 11 muaj e 12 ditë burg në diktaturë

Historia tonditëse e burrit nga Çamëria që kaloi gjithë jetën në burgje e internime gjatë regjimit komunist Nga Kastriot Dervishi Rexhep (Rexho) Plaku, lindur më 1895...
blank

"Tortura e Dollapit” në hetuesinë e Korçës

Urim Elezi vuajti 26 vite të jetës së tij në burgjet e diktaturës. Ai është një prej dëshmitarëve të rrallë mbi torturat çnjerëzore që...
blank

Sytë e trishtuar të tim eti

Ndodh që një baba të zgjedhë të heshtë për vuajtjet dhe para se të largohet nga kjo botë, të lërë si dëshmi një shënim...
blank

Dita e kujtesës...Kujto çdo ditë

23 gusht-Dita Ndërkombëtare e Kujtesës së Viktimave të Komunizmit dhe Nazizmit. Një ditë për të përkujtuar me dinjitet dhe paanësi viktimat e gjithë regjimeve...
blank

Kujtimet e nënës sime!

Kur xhelatët i vranë të shoqin Asqeri Numani dhe më pas djalin Abdulla Numani, erdhën t'i bastisin shtëpinë, nënë Zaho iu drejtua me këto...
blankvideo

Dëshmia/Uran Kostreci, pas 23 vitesh burg: Mua, komunizmi nuk më bëri asgjë!

Kur doli nga burgu, nuk gjeti gjallë as nënën, as babanë.  Kur doli nga burgu, nuk mund të krijonte më familje. Komunizmi i mori...
blank

Musine Kokalari, fleta e lirimit nga burgu ku regjimi e cilëson rrobaqepëse 

Dokumenti i më poshtëm është fleta e lirimit nga burgu të një prej intelektualeve më në zë të Shqipërisë, Musine Kokalari, e cila vuajti...
NDIHMO
Translate »