Kryefaqja 2023 Qershor

Arkivat Mujore: Qershor 2023

blank

Lavdije Petrela, dënohet në moshën 20 vjeçe, vuan 10 vjet, 7 muaj, 1 ditë...

Historia e një vajze që kreu mbi 10 vjet burg, pasi u dënua nga Gjykata e Sigurimit pa kryer asnjë veprim të dëmshëm dhe...
blank

Përndjekja e Hasan Blloshmit, xhaxhait të poetit të pushkatuar

Historia e xhaxhait të Vilson Blloshmit, Hasan Blloshmit, i cili u dënua dy herë nga regjimi komunist dhe nuk arriti të dalë gjallë nga...
blank

“Më mirë të vritemi se të na lini si skllevër”

Luan Qemal Burimi, lindur më 28.4.1937 në Psar të Kolonjës ishte i internuar në Libofshë të Fierit, kur nisi vuajtjen e gjatë, e cila...
blank

Tuneli i arratisjes pranë Bllokut/ 4 të pushkatuar dhe dhjetëra vite burg për të...

Pas arratisjes së katër të dënuarve që punonin për ndërtimin e aeroportit të Rinasit, në 30 tetor të vitit 1953, edhe të burgosurit e...
blank

U arrestua kur ishte 24 vjeçe, vuajti 10 vjet, 10 muaj, 7 ditë burg...

Menshane Hajro Çiniu u lind në Delvinë më 18.7.1928, por në kohën e arrestimit të saj më 15.12.1952 banonte në Kavajë. Ishte vetëm 24 vjeç,...
blank

Hetuesia për "Grupin e Baldushkut"/ "Kur humbisja ndjenjat, e quaja shpëtim"

“Hekurat gjermane nuk t’i hiqnin gjatë hetuesisë; hekurat t’i shtrëngonin aq sa mishi kapërcente hekurat në të dyja anët e prangave. Ishte dimër dhe...
blank

Aldo Bozzi, inxhinieri italian në kampet e punës së rëndë në Shqipëri

Historia e një italiani që e arrestuan në mënyrë qesharake si agjent dhe që e dënuan me 6 vite burg edhe për faktin se...
blank

Muzeu Ateist i Shkodrës/ 50 vjet nga çudia e mbrapshtë

Ndërsa shndërrimi i kishave, xhamive e sinagogave në muze ateizmi u përhap në Bashkimin Sovjetik dhe u kthye në një atraksion të çuditshëm, edhe Shqipëria...
blank

I falsifikuan moshën për ta dënuar 75 vjeç, vdiq në burg

Selim Meta, i lindur në vitin 1905 në Kuqar, banues në Zharrës të Fierit, u dënua dy herë në regjimin komunist. Herën e dytë,...
blank

Kontrolli dhe arrestimet e vllehëve: Nuk shpëtonin as 90-vjeçarët

Kujto.al sjell një pjesë të historisë së përndjekjes që vllehët pësuan gjatë regjimit komunist. Familjet dhe personat që Sigurimi i vuri në përpunim në...
NDIHMO
Translate »