Kryefaqja 2020 Nëntor

Arkivat Mujore: Nëntor 2020

Marie Miri, gruaja fisnike që jetoi për amanetin e bashkëshortit të pushkatuar

Llesh Miri ishte shpallur armik i popullit dhe ishte dënuar me vdekje. Para pushkatimit, si dëshirë të fundit, kërkoi takim me të shoqen ku...

Visar Zhiti dhe “Harta e përgjysmuar e atdheut”, një poezi nga Qafë Bari

Poezi e Visarit, e shkruar në burgun e Qafë-Barit me dorën e tij, në ato fletoret, që i fshihte ku të mundej, edhe nën...

Gjuetia e firmëtarëve të Pavarësisë në diktaturë

Shumë firma dënimesh u hodhën për firmëtarët e Pavarësisë gjatë diktaturës. Ata u pushkatuan, iu dorëzuan komunistëve serbë, u burgosën, u përndoqën familjarisht dhe...

Aqif Përmeti, portreti i një patrioti të pushkatuar

I lindur për Shqipërinë, i vrarë nga komunistët. Aqif Përmeti ia kushtoi jetën atdheut, por do të vritej si armik i tij   Shteti i pavarur shqiptar...

Ndalu, ku shkon Zef Pali? Nji djal shkodran i ka sot dy fjalë me ty!

Ndalu, ku shkon… nuk lihet sot shoqënija kështu pa folë, pa kuvendue; as nuk mund të largohen sot prej tejet ata që të deshtën...

Palok Vushaj, nga internimi i përjetshëm tek agu i lirisë

I rreshtuan para Postës Ushtarake. Pasi i morën në pyetje nën dhunë e kërcënim, kur erdhi radha e marrjes në pyetje të Palokës, oficeri...

Krimet, lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan, pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë e luajtshme...

Në qelinë ku njeriu kthehej në kafshë/ "Më shkatërruan ëndrrat, trupin, trurin"

I arrestuar për ndërtimin e një antene që kapte stacionet e huaja televizive dhe korrespondencën me turistët e huaj që kishin vizituar Shqipërinë, inxhinieri...
video

Dëshmia/ Alma Liço: Dita e internimit, nga Tirana në kasollet e Dumresë

Alma Liço nuk e kishte njohur kurrë gjyshin e saj, Muhamer Liço, por pushkatimi i tij nga komunistët në vitin 1945 i shënoi asaj...

Dy mijë kapuçë të përgjakur në lëndinë!

Shën Mhilli i 1946 dita kur regjimi vrau burra e djem trima të Nikaj Mërturit … Krimet makabre të komunistëve për të gjunjëzuar këtë...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »