Kryefaqja 2020 Shtator

Arkivat Mujore: Shtator 2020

blank

Myqerem Janina, aristokrati i osmanishtes, i dënuar nga regjimi në moshën 88 vjeç

Në vitet më të bukur të rinisë, teksa studionte letërsi e histori në Stamboll, mes vrulleve e pasioneve të moshës, i zhytur në botën...
blank

Raile Luzaj, fisnikja që togeri vuri të burgosurat ordinere ta rrihnin

Raile Luzaj, kaninotja fisnike, motra e profesorit Isuf Luzaj dhe më pas gruaja e patriotit Ceno Çaushi, vjen si një personazh legjendar vuajtjesh në...
blankvideo

Dëshmia/ Shpëtim Sharra: Si i vrau komunizmi burrat e familjes sime

Ai rrjedh nga një familje patriote, ku burrat kishin luftuar ndër vite për Shqipërinë, por komunizmi vrau, i burgosi, i persekutoi, për të mos...
blank

Shkëlqimi verbues i “Cigares” dhe qefini i tymit të tij

Nga Agron Tufa I.Duket se kazanët me plehra më toksike të historisë komuniste përcaktojnë tashmë nivelin dhe cilësinë e demokracisë shqiptare, cilësinë e lirisë sonë...
blank

Lutja e fundit!

Lutja dëshpëruese e 23-vjeçarit Skënder Daja para pushkatimit: Ma falni jetën se jam i ri! Mëngjesin e 27 janarit të viti 1953, Qemal Daja u...
blank

Mirash Ivanaj, i drejti në burg

Një prej intelektualëve më të shkëlqyer që pati Shqipëria në vitet '30, Mirash Ivanaj, u burgos për 7 vjet, edhe pse nuk kishte kryer...
blank

1 prill 1976, internimi i vërtetë dhe ne “armiqtë imagjinarë” 

Ditari i Mira Zahos, një vajze 14-vjeçare që kujton tmerrin e ditës së internimit, kur familja e saj zbohet natën në të gdhirë nga...
blank

Lirim Biçaku: 47 vjet në internim.., nga një ferr në tjetrin, sfida për të...

Rrëfimi i fundit i Lirim Biçakut, poetit dhe piktorit, që kaloi 47 vjet në internim, mbi kalvarin e pafund të vuajtjeve nga një kamp...
blank

Dëshmia: Ju tregoj togerët kriminelë që zhduknin të dënuarit

Dëshmia e Ismail Çepratit, një ish-të burgosuri e më pas të arratisuri nga Shqipëria, botuar në gazetën “Zëri i Ballit Kombëtar”, të vitit 1957....
blank

Vuajtjet e Prenkë Jakovës, viktimës së katërt të komunizmit në familje

Vuajtjet e panjohura të kompozitorit të operave "Mrika" dhe "Skëndërbeu", shumë pjesëve muzikore dhe këngëve të famshme si "Margjelo". Prenkë Jakovës regjimi komunist i...
NDIHMO
Translate »