Kryefaqja 2023 Shkurt

Arkivat Mujore: Shkurt 2023

Dokumente 1944/Krimet e partizanëve në zonën e Përmetit

Sekuestrime pa vend, djegie shtëpish pa kriter dhe për më tepër, ekzekutime të nxituara. Këto krime të partizanëve në zonën e Përmetit përmenden në...

Vrasja në kufi e Sokol Hados dhe Frederik Harunit më 26 shkurt 1990

Tre shokë nga Cërriku, Sokol Hado, Federik Haruni dhe Enver Malko u orvatën të arratiseshin nga Shqipëria në shkurt 1990. Rënia e murit të...

Duke pritur ekzekutimin

Rrallë ndodh që dikush që është i dënuar me vdekje, të shpëtojë dhe të shkruajë përjetimet. E një nga këto raste të rralla është...

1991/Dënimi i grupit të parë që rrëzoi shtatoren e diktatorit në Korçë

20 shkurti i vitit 1991 kishte përqendruar vëmendjen e publikut shqiptar për zhvillimin e ngjarjeve në qytetin Tiranës. Ndërkaq, po këtë ditë u rrëzua...
video

Dëshmia/ Ndoc Ashta: Genocidi komunist ndaj familjes sime

Ndoc Ashta rrëfen për Kujto.al historinë tragjike të familjes së tij e cila përjetoi një kalvar të pafundmë vuajtjesh, një persekutim të pakrahasueshëm me të...

32 vite prej rrëzimit të statujës së diktatorit

Nëse në Berlin duhej të rrëzohej muri për të prekur ëndrrën, nëse në Rumani duhej djegur pallati i Çausheskut për të prekur ëndrrën, në...

20 shkurt 1991/ Fotot e rralla që dëshmojnë rënien e diktaturës

Pas një varg ngjarjesh që ishin shënuar në qytete të ndryshme të Shqipërisë, gjatë vitit 1990, me karakter protestues kundër regjimit komunist, protestat studentore,...

Një violonçelist 17-vjeçar pas hekurave të burgut

Ndrek Bazhdari, liceisti i Tiranës që u angazhua në lëvizjen antikomuniste, edhe pse në moshë të mitur, vuajti torturat në hetuesinë e diktaturës dhe...

I arrestuar në moshën 18-vjeçare

Më 13.2.2023 u shua në Gjermani ku jetonte prej disa vitesh, ish-i dënuari politik, Ylli Krasniqi. Ai hyn te personat të cilët regjimi i...

Dy inxhinierët e pyjeve të pushkatuar nga regjimi komunist

Në 27 janar u mbushën 100 vjet nga Ligji i parë për Pyjet dhe Kullotat në Shqipëri, i dalë në 27 janar 1923. Që...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »