Arkivat Mujore: Mars 2022

blank

I diplomuar në Perëndim, i burgosur dhe i survejuar në vendin e tij

Që nga dita që shkeli në Shqipëri, u vu në përpunim nga Sigurimi i Shtetit i dyshuar si agjent. Nuk pati asnjë provë për...
blank

Letrat nga Shqipëria: Jemi të uritur dhe të zbathur

Buletinet e Kontrollit Postar (KP) të Degës së 8-të të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme, të vitit 1953...
blank

Dënimi për dinjitet i doktor Yllit, vëllait të Trifon Xhagjikës

Një jetëshkrim i përmbledhur i mjekut të njohur, Ylli Xhagjika, shkruar nga e bija, Lorena, për kujto.al. Si u kufizua karriera dhe jeta e...
blank

Gjergj Bubani, gazetari që ndërroi jetë në burgjet e diktaturës

Në “Gjyqin Special” u cilësua "kriminel lufte" me akuzën: “Është bërë vegël e propagandës armike si agjitator, propagandist dhe publicist me anë të radios...
blank

Internimi i Uran Kalakullës dhe interesimi për të nga SHBA

Uran Kalakulla (1929-2001), djali i ish-prefektit dhe anëtarit të Këshillit të Shtetit të kohës së Mbretit Zog dhe kunati i Arshi dhe Myzafer Pipës,...
blank

“Shqipëria, një trup pa shpirt”

Asgjësimi i elitës, vrasja e gazetarëve në vitet e para të diktaturës komuniste. Pushkatimi i Nebil Çikës dhe Selahudin Totos Në vijim të artikujve për...
blank

1963/“Janë nga Kolonja, jetojnë në Tiranë, duhen verifikuar”

Kolonja ishte ndër zonat më të persekutuara nga komunistët. Lufta civile e viteve 1943-1944 pati një shtrirje të gjerë pikërisht në këtë krahinë. Përveç...
blank

Dëshmia e Athina Turtullit, si e dënoi diktatura familjen e mirëbërsve të Korçës

Athina Turtulli rrëfen për Kujto.al jetën e babait të saj Aleko Turtullit, trashëgimtarit të vetëm të një prej familjeve më të shquara dhe filantrope...
blank

Diktatura ndaloi Novruzin, por nuk mund ta ndalonte ditën e re

Gjatë regjimit diktatorial, bashkë me klerikë të besimeve të tjera, u vranë, burgosën dhe u internuan dhjetëra klerikë bektashinj, të cilët nuk kishin dhënë...
blank

“I urti çka din nuk flet, i marri çka flet nuk din”

“Por le të mendojnë shqiptarët se shka bahet sot ka me pasë pasoja të idhta për ne. Në t’ardhmen na kemi me pas turp...
NDIHMO
Translate »