Kryefaqja 2018 Gusht

Arkivat Mujore: Gusht 2018

Sulmi ndaj kujto.al, një gjest i ulët që nuk mund të na dëmtojë

Ditët e fundit faqja Facebook e kujto.al u sulmua me raportime false dhe si pasojë për tri ditë u bllokua automatikisht nga algoritmi i...

Mrika Gjikola, lamtumira e nënës, që i vdiq vajza 3 vjeç në kampin e...

(Në foto, Mrika Gjikola fotografuar gjatë ceremonisë në kampin e  Tepelenës, ku u nderua me titullin e lartë “Për Merita të Veçanta Civile”) Mrika Gjikola, një...

Kur dënohej “Bashkimi shqiptar” në Berat

Nga Namir Lapardhaja Prokurori: “Kanë propaganduar me çdo mënyrë kundër reformave të pushtetit si dhe kanë nxitur për një luftë botnore të re dhe me...
video

Iljaz Kajo/ Jeta në burgun e Spaçit

"Këtë gjë e kam parë në galeri, unë sa kisha vajtur si minator. Dija unë si bëhej bira?! Më kanë lidhur më kanë mbajtur...

“Jo gjithë të vdekurit prehen në paqe”

Takimi i hidhur në qelitë e burgut: “Ik grua! Merri të dy fëmijët dhe mos më hajde më. Mjaft të kam lodhur e sfilitur....

Testamenti i një të pushkatuari/ Ajdin Kulla: Eshtrat m’i vendosni pranë babës tim shumë të...

"Largohem nga kjo jetë e rreme, i përvëluar si shqiptar për një Shqipëri që unë dëshiroja. Largohem nga kjo botë e gënjeshtër pa i...

Klora Merlika: Në Tepelenë kam parë mbi 20 fëmijë që vdiqën brenda 24 orëve...

Nga Admirina Peçi “Non voglio vivere, non voglio vivere…”. Gruaja që e shqipton këtë frazë, me revoltë, në derën e një prej kasolleve të internimit,...

At Zef Pllumi: Si i përdori hetuesi Shyqyri Çoku fjalët e Enver Hoxhës  në gjyq...

Një prej hetuesve të periudhës së komunizmit, Shqyri Çoku, është përshkruar me mjeshtëri  në librin “Rrno vetëm për me tregue” nga At Zef Pllumi,...

Luigj Dushaj: Si më pushkatuan babain, pse ishte kundër komunizmit

Në 19 korrik 1946, gazeta “Bashkimi” e asaj kohe shpall vendimin e gjyqit të Shkodres kundër 21 të akuzuarve si kriminele lufte dhe armiq...

Telegrami 4 mars ‘46/ Spiro Pano: Pushkatuam 6 klerikë në Shkodër, por ata po...

“Sot me rastin e pushkatimit të gjashtë kriminelëvet të klerit u mbyll Gjimnazi jezuit... Mendimi ynë është se ata e mbyllnë në shënjë zije......

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »