Kryefaqja 2018 Shkurt

Arkivat Mujore: Shkurt 2018

blank

Vrasja e shkencëtares Sabiha Kasimati dhe pse Enver Hoxha e çoi para skuadrës së...

Kthimi i Sabiha Kasimatit nga studimet në Torino dhe refuzimi i saj për të shkuar në Amerikë si studiuese në një laborator shkencor. Vrasja...
blank

67 vjet nga krimi komunist, kush ishin 22 të pushkatuarit pas bombës në Ambasadën...

Bomba në  Ambasadën Sovjetike dhe justifikimi për të çuar para togës së pushkatimit 22 intelektualë të Tiranës. Konsideroheshin nga regjimi si antikomunistë që ishin...
blankvideo

Rrëfimi i Rakipi Hysës: Si u pushkatuan 22 persona për bombën në Ambasadën Sovjetike

Në natën e 26 shkurtit 1951, në fshatin Mënik të Tiranës u pushkatuan pa gjyq 22 persona, intelektualë të Tiranës, të akuzuar si organizatorë...
blank

Asije Habili: Si më vdiq motra 8 vjeçe në Tepelenë

“E mbaj mend si sot… e di vendin ku është varrosur, në atë shpat kodre në Turan...” Ishte fëmijë kur u internua bashkë me gjithë...
blank

Mënikut çi panë sytë, klithjet e Sabihasë që vranë shpirtin e fshatit

Në fshatin Mënik, aty ku në natën e 26 shkurtit 1951 u pushkatuan pa gjyq 22 intelektualë të Tiranës. Rrëfimet e Rakip Hysës për...
blank

Dokumenti/ Letra për "Tarasin": Petrit Dume braktisi betejën e Vithkuqit, u fsheh në përrua

Trimëria e partizanëve ka qënë një ndër pikat thelbësore të propagandës së komunistëve në diktaturë. Padyshim që më “trimat” do të klasifikoheshin nga regjimi,...
blank

Musine Kokalari: Na përçanë e na shtrydhën me persekutim të pandërprerë…

Ditari 1979-1980/ U treguan aq të vendosur, aq të palodhur, duke na mbajtur në burg, saqë persekutimi i pandërprerë dhe frika e kazmës varrosi...
blankvideo

38 vepra madhore, ndërtuar gjatë regjimit falë gjakut dhe djersës së ish-të dënuarve polikë

Nga stadiumet, aeroporti, tharjet e kënetave, hapja e rrugëve, ndërtimi i uzinave dhe fabrikave,  e deri tek shfrytëzimi I paprecedentë I ish të burgosurve...
blank

Traktet antikomuniste, 17 vjet burg për “Mandelën e Mirditës”

Gjon Mark Ndoi u caktua mësues në krahinën e Mirditës, por bashkë me disa anëtarë të tjerë të një organizate antikomuniste, shpërndanin trekte kundër...
blank

Sot 73 vjet nga kryengritja e parë antikomuniste në Kelmend

Si u thye qëndresa e luftëtarëve antikomunistë të udhëhequr nga Prenk Cali në  Kelmend dhe Malësinë e Madhe, e cila zgjati prej 3 janarit 1945 dhe deri...
NDIHMO
Translate »