Kryefaqja 2019 Dhjetor

Arkivat Mujore: Dhjetor 2019

At Gjergj Fishta, poeti pa varr i strukur në kujtesën e kombit

“Me ty, Patër Gjergj, kombi naltësohet dhe madhënohet para popujve të tjerë, prandaj sot krejt populli shqiptar të përulet, djelmnia intelektuale vajton humbjen Tande...

Atë Anton Luli/ Nata e Krishtlindjes në nevojtore

Festa e Krishtlindjes për një besimtar dhe për një jezuit, është një nga më të veçantat e vitit, por Atë Anton Lulit, të burgosurit...

Dokumentet/ Sigurimi torturon deri në vdekje një vajzë 20-vjeçare

“I shkulën dhëmbët, e torturuan derisa e çmendën, dhe në fund, trupin ia hodhën në një gropë…” Një punonjës i Sigurimit të Shtetit ka lënë...

Letra e Riza Danit, para se të varej në litar: Ky paska ken' fati...

Amaneti i fundit: Tashti dëgjoje Axhën! Për mue kanë kërkue dënimin me vdekje, e ke marrë vesh besoj. Kufomën time merreni dhe çojeni në...
video

Dëshmia/ Pashk Lala: 11 veta të familjes sime u pushkatuan dhe vdiqën në burgje

Në fisin e Pashk Lalës, 11 veta janë pushkatuar dhe kanë humbur jetën në burgjet komuniste, 48 janë burgosur dhe internuar, ndërsa të tjerët...

Profesori i filozofisë, Foto Bala, para prokurorit gjakatar

Ishte në orën mësimit në liceun e Gjirokastrës, atë ditë kur u arrestua. Foto Bala ishte profesor filozofie e letërsie. Kishte kryer studimet e...

Artur Kice, 15 vjeçari që u dënua për “minim të pushtetit popullor”

Avokati Artur Kice u nda nga jeta në fillim të muajit dhjetor. Ai mban rekordin e trishtë të të burgosurit më të ri në...

Medaljet e shkelura, sportistët shkodranë që diktatura i nxori jashtë loje

2019-a është viti i 100-të i krijimit të klubit sportiv Vllaznia, themeluar më 16 shkurt 1919. Vllaznia është një prej klubeve që i ka...

Ditë dimri në Shkodër, sigurimsi sulmon në rrugë 79-vjeçarin, Mark Harapi

Edhe kur nuk ishte më në burg, jeta nuk ishte e thjeshtë për Atë Mark Harapin. Komunizmi i kishte hequr zhgunin e klerikut dhe...

Dëshmia/Tomi Kondakci: Preva gishtat që mos të këndoja për Enverin

Çfarë s’mund të jepte një i burgosur që e kishte pasion kitarën, të luante një herë me të! Këtë e dinte edhe komanda e...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »