Kryefaqja 2020 Tetor

Arkivat Mujore: Tetor 2020

Veterineri i diplomuar në Paris, në “Fermën e kafshëve” të Shqipërisë

Në vitin 1963, pasi ishte kishte studiuar në Francë dhe kishte punuar si veteriner qarqesh në Shqipëri, Petrit Zenelhoxha burgoset dhe dënohet me 12...
video

Dëshmia/ Bahri Çeprati: 17 vjeç në kanalin e Vlashukut

I ati dhe xhaxhai, dy nga eksponentët e Ballit Kombëtar për Vlorën, u pushkatuan nga regjimi komunist. Bahriu, sapo mbushi 17 vjeç u arrestua...

Në internim me fëmijën në arkivol

Ishte viti 1947. Komunistët e nxorën nga shtëpia me dhunë familjen e Zoi Xoxes, ditën që u kishte vdekur djali 16-vjeçar. Një histori që...

Unë jam Marie Nikollë Tuci...!

Qëndrimi fisnik  i vajzës mirditore para hetuesve të Sigurimit të Shtetit. Si u torturua në hetuesi dhe si mbërriti e shpërfytytuar në spital ku...

Përndjekja e familjes së Ilia Dilos, një dinasti vlerash nën çizmen e diktaturës

Në vend të nderimit dhe respektit, familja e Ilia Dilos vuajti në diktaturë përndjekjen më të egër. U burgosën, u dëbuan, iu plaçkitën shtëpitë,...
video

Dëshmia/Refat Paja: Në kënetën e Maliqit, policët shkelnin mbi të burgosurit

Dy vëllezërit Paja u arrestuan njëri pas tjetrit. I madhi u dërgua në burgun e Gjirokastrës ku nga kushtet e këqija humbi jetën, ndërsa...

“Propozimi” për divorc

Një propozim, që nëse pranohej, do prishte shumë marrëdhënie të rëndësishme dhe nëse refuzohej, rrezikonte ta vështirësonte edhe më jetën në internim...Mira Zaho Mëhilli...

Duar babai

Është një skenë që Gjyle Hilajt nuk i zbehet në kujtesë. Muharrem Hilajn e kishin sjellë në shtëpi për t’u treguar ku e kishte...

Dëshmia/ Marjana Plasoti: Isha 2 vjeçe kur më bënë “armike të popullit”

Marjana Plasoti Rondo ishte vetëm 2 vjeç kur diktatura komuniste kishte hedhur kthetrat e terrorit duke ngritur sistemin e ndëshkimeve. Ishte viti 1945 kur...

Si u dënua kleriku ortodoks Irenej Banushi se pse kishte miqësi me katolikët

Ndonëse në krahasim me klerin Katolik dhe Mysliman ai Ortodoks ka qenë më pak i sulmuar nga komunizmi, përsëri disa figura të shquara të...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »