Kryefaqja 2020 Shkurt

Arkivat Mujore: Shkurt 2020

blank

Pse u pushkatua inxhinieri që hapi laboratorin e parë kimik në Shqipëri

Veç gruas franceze, Odette-ës, Niko Lezo solli nga Tuluza edhe shumë njohuri, që nisi t’i vinte menjëherë në jetë. Ai ngriti laboratorin e parë...
blankvideo

Dëshmia/Dete Saliu: Më larguan nga fëmijët, më burgosën pa asnjë faj

Ishte 26 vjeç, nënë e tre fëmijëve, kur e arrestuan vetëm sepse një e njohur i kishte thënë që donte të arratisej. Për 14...
blank

Për Manush Peshkëpinë-Portret artisti në mungesë

U arrestua pas shpërthimi të bombës në ambasadën sovjetike dhe u pushkatua, pa gjyq, disa ditë më pas edhe pse nuk kishte gisht në...
blank

Torturat e Sigurimit në Gjirokastër e Tepelenë: Kemi vepruar gabim, udhëzimi ishte vetëm për...

Dokumenti që zbulon rrahjet dhe torturat  e përdorura gjerësisht nga Sigurimi i Shtetit mes njerëzve të pafajshëm si presion për të dorëzuar armët, por...
blank

Dëshmi/ Breshëria e armëve dhe britma e Sabihasë mesnatën e 26 shkurtit

Ajet Hysa, banor i fshatit Mënik në Tiranë, tregon për kujto.al rrëfimët e nënës së tij, Hane Hysa për ekzekutimin e shkencëtares së parë...
blank

Enver Hoxha në 1948, si i zhyti në kënetë 2500 të burgosur politikë me...

(Në foto: Këneta e Maliqit, fotografuar në vitin 1945) Kujtimet e Beqir Ajazit: Hoxha e kishte parë me leverdi të madhe, sepse në vend të...
blank

Rafineria e Ballshit, historia e uzinës së ngritur mbi vuajtje dhe shfrytëzim

Është e pamundur të të mos ngjallë trishtim situata aktuale e naftëtarve të Ballshit. Është një trishtim që të gozhdon në çastin që ndodh,...
blank

Anton Delhysa. Dekorohet! Pushkatohet!

Kujto.al vazhdon të sjellë këto ditë shkurti historitë e viktimave që u pushkatuan 69 vjet më parë me pretekstin e bombës në ambasadën sovjetike....
blank

Dosjet e Diktaturës/ Pjetër Pepa: Ja ç'thonë dokumentet për torturat çnjerëzore

Fati i tyre ishte i vendosur. Rruga drejt vdekjes ishte e projektuar tashmë për të gjithë ata, qindra e qindra klerikë, intelektualë, dhe gjithkush...
blank

26 shkurt 1951/ Rrëfim nga Diti Biçaku, e arrestuar për ngjarjen e bombës në...

Qelitë e ftohta të burgut të grave intelektuale... Pak çaste para se Sabiha Kasimati të pushkatohej, të fundit dorë që shtrëngoi në këtë botë,...
NDIHMO
Translate »