Kryefaqja 2018 Dhjetor

Arkivat Mujore: Dhjetor 2018

Dhjetor 1940/ Kur hoxha Ali Kraja mbajti fjalimin e famshëm mbi varrin e at...

"Me ty, Patër Gjergj, kombi naltësohet dhe madhënohet para popujve të tjerë, prandaj sot krejt populli shqiptar të përulet, djelmnia intelektuale vajton humbjen Tande...
video

Baftjar Shemaj/ Pyesnim veten: “A do dilnim të gjallë“

“Nga më të rëndat, sinqerisht. Nuk kishte dënim fizik, por ishte dënimi psikologjik. Kishin rekrutuar të burgosur politik të dobët nga karakteri. Kjo është...

Sabiha Kasimati, intelektualja e shquar që u pushkatua nga Enver Hoxha

Gruaja e guximshme që u përball me Mehmet Shehun: Ju jeni kriminelë dhe tiranë, që kërkoni të nënshtroni shqiptarët me terror, por do të...

Revista amerikane TIME, në 1945: Shqipëria drejt diktaturës së ashpër

Fillimet e Shqipërisë komuniste në sytë e medias më të rëndësishme amerikane, Revista Time. Kujto.al sjell 3 artikujt e kësaj reviste të botuar në 1945,...

Dokumenti/ Një xhelat si Abaz Laze që përgatiti skuadrat e vdekjes

Dëshmia rrënqethëse e sekretarit të partisë në Gjirokastër: Një grua shtatzënë abortoi nga frika e oficerëve dhe nga torturat që kanë ushtruar mbi fshatarë......

Dhjetor 1966/ Urimi i fundit i Krishtlindjeve në Shqipërinë komuniste, “Lutemi për begatinë e...

Ky është urimi i fundit i Krishtlindjeve, të vitit 1966, para se Shqipëria të shpallej vend ateist e regjimi komunist të ndalonte me forcë...

24 dhjetor 1950/ Do të rrëzonte regjimin e Hoxhës, si u vra në pabesi...

68 vjet më parë, në 24 dhjetor 1950, në përpjekje të vazhdueshme për të rrëzuar regjimin gjakatar të Enver Hoxhës, u vra pabesisht Alush...

Imam Salih Myftia, nuk u pajtua me komunizmin, ja kalvari i familjes pas arratisë...

40 vite pa Imam Salih Myftin, themelues i Qendrës Islame Shqiptaro - Amerikane për shtetet New York dhe New Jersey Nga Leonora Laçi Imam Salih Myftia...

“Edmond Caja, kaubojsi i skëterrës”

Hasan Njazi Bajo: Ju i dini Edmond Caja, ku ndodhen varret e Sokol Zefit, Tom Ndojës e të Sandër Sokolit, që e thyet më...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »