blank

Gusht 1990/ Kur Ramiz Alija takonte intelektualët, ne na lidhnin me zinxhir dhe na...

Ndërsa në Tiranë, Ramiz Alija takohej me intelektualët për të biseduar mbi kërkesat për ndryshime në jetën e vendit, në kampin e Shën Vasilit, të dënuarit torturoheshin pa shkak. Ish-i dënuari politik, Bujar Sala,...
blank

Gjergji Çapollari, një matematicien i ri në galeritë e Spaçit

Gjergji Çapollari u dënua për agjitacion dhe propagandë vetëm një vit pasi kishte përfunduar studimet për Matematikë me rezultate të shkëlqyera. Të vetmet matje eksperimentale dhe llogaritje matematikore që mund të bënte pas kësaj,...
blankvideo

Dëshmia/Estref Musaj: Në kampin e Varibopit vdisnin 3-4 veta në ditë

Vuajtjet nga një vend dënimi në tjetrin, ku përballej me punën e rëndë dhe sjelljen e pamëshirshme të gardianëve. Estref Musaj rrëfen kushtet në kampet shfarosëse, në të cilat kanë humbur jetën disa të...
blankvideo

Dëshmia/ Jonuz Kulla: Nevzat Haznedari, krimineli që nuk m’u nda gjithë jetën

I ati, ishte nga ata trima, që kur e morën për ta pushkatuar, thirri: “Amanet Shqipërinë”. Ajo thirrje do të inkurajonte për vite me radhë shokët e burgut që mbetën gjallë, siç tregon për kujto.al,...
blank

Kur 17-vjetorin ta festojnë shokët e burgut

Kujtimi i një dite të veçantë, jo sepse po mbushte 17 vjeç në burg, por sepse shokët e tij, nga mosha gjyshërit e tij, që nuk kishin çfarë t'i jepnin veç zemrës, i festuan ditëlindjen...
blankvideo

Dëshmia/Nuri Dangëllia: Të vërtetat e pathëna për Sami Dangëllinë dhe familjen

Nuri Dangëllia tregon çfarë ndodhi pasi xhaxhai i tij, Sami Dangëllia, ndërroi jetë në vitin 1987 dhe çfarë ndodhte me familjen e tyre, që prej vitit 1956, kur u internuan në fermën “Çlirim” të...
blankvideo

Dëshmia/Spiro Nasho: Ju rrëfej heronjtë e Spaçit, më trima s’i bënte nëna

Ndërsa ishte duke vuajtur dënimin e tij të dytë, Spiro Nasho zhvendoset në kampin e Spaçit, ku në vitin 1973 shpërtheu revolta e të burgosurve. Të dënuarit morën në zotërim kampin për tri ditë...
blank

Lori Amy: Shembja e teatrit, vazhdim i krimeve të komunizmit

Një intervistë nga Zëri i Amerikës me studiuesen Lori Amy, që e quan shembjen e teatrit kombëtar një vazhdim të krimeve të komunizmit, për mënyrën si u ekzekutua, por edhe për kujtesën që ajo...
blank

Më lanë gjallë, që të punoja hyzmeqar për ta

Historia e Spiro Nashos, i dënuar tri herë nga regjimi komunist. Në këtë pjesë të parë të intervistës së tij, që kujto.al do e botojë në dy pjesë, Spiro Nasho tregon për dënimin e...
blankvideo

Dëshmia/ Elnar Dervishi: 657 ditët e babait tim në hetuesi

Elnar Dervishi është një nga ato pjesëtarë të familjeve shkodrane që kanë vuajtur të gjithë të zezat gjatë regjimit komunist. I biri i themeluesit të sportit shqiptar, Qazim Dervishi, ai pa me sytë e tij...
NDIHMO
Translate »