16 Qershor, 2021

Tentoi të vetëvritej/ Tefta Kolaci (Sulçe): Vdekja m’u duk më e ëmbël se hetuesia

Ishte 14 vjeçe kur babai i saj, koloneli Dilaver Radeshi u dënua me 10 vjet burg. Pas atyre dhjetë viteve të vështirë, nisi një tjetër periudhë hakmarrjeje ndaj familjes së ushtarakut të paepur, ku...
video

Dëshmia/ Ali Kulla: Isha 6 vjeç, e pashë babanë të varur në litar

Aliu ishte 6 vjeç kur pa skenën më të tmerrshme që mund të shohë një fëmijë. E kishin marrë me forcë dhe e kishin çuar në mes të fshatit, në Zëmblak të Korçës,  së...
video

Dëshmia/ Fatime Nurçe: 43 vite, shkova fëmijë dhe dola plakë nga internimi

Fatime Hysen Nurçe, ishte 13 vjeç kur nisi kalvarin e internimeve gjatë diktaturës komuniste. Ishte fëmija i tretë i Hysenit dhe Feties, në fshatin Arrëz të rrethit të Devollit. Nuredini, Ziniu, Refiku, Nefareti dhe...
video

Dëshmia/ Robert Bishqemi: Pas pushkatimit të babait, na mohoi edhe familja

Kujto.al sjell rrëfimin e të birit të Tahsin Bishqemit, të ushtarakut që u dënua me pushkatim nga Gjyqi Special i Tiranës. Menjëherë pas gjyqit, njerëzit më të afërt, me të njëjtin mbiemër, do t’i...
video

Dëshmia/ Hasan Bylyku: Babai në burg, Sigurimi presion nënës që ta divorconte

Babain ia arrestuan në ambulancën e fshatit ku punonte si infermier. La jashtë një djalë tre muajsh, që, pas 11 vitesh, nuk e njohu të atin. Po nuk mjaftoi burgosja, pasi Sigurimi luftoi me...
video

Dëshmia/ Pashk Lala: 11 veta të familjes sime u pushkatuan dhe vdiqën në burgje

Në fisin e Pashk Lalës, 11 veta janë pushkatuar dhe kanë humbur jetën në burgjet komuniste, 48 janë burgosur dhe internuar, ndërsa të tjerët jetonin të survejuar dhe pa të drejta, sepse të parët...

Italiani që kërkon eshtrat e babait: Qeveritë shqiptare tallen me mua

Ndoshta askush tjetër nuk do të kishte bërë më shumë sesa Aldo Renato Terrusi, për të çuar në atdhe eshtrat e të atit, që ndërroi jetë në burgun e Burrelit. Është kthyer disa herë...
video

Dëshmia/Pal Macaj: Si e vranë para syve tanë priftin që na mësonte uratën

Kujto.al sjell një dëshmi të re nga kampi i Tepelenës, përmes të mbijetuarit Pal Macaj. Vitet e paimagjinueshme në Tepelenë, ku pa me sytë e tij disa ngjarje makabre dhe jeta e vështirë pas...

Letërsia e burgut si letërsi kujtese, morali dhe qëndrese

Hasan Bajo, i përndjekur prej regjimit komunist shqiptar dhe i burgosur  për 10 vite me radhë në burgjet e Spaçit dhe Qafë-Barit për agjitacion dhe propagandë kundër sistemit monist, rrëfen ekskluzivisht për gazetën Dielli...

Seit Petrela: Ne, katër jetimët që përuruam kampin e Tepelenës

“Është fakt se kampi i Tepelenës u inaugurua me vdekjen tragjike të prindërve të mi dhe unë foshnjë, tok me vëllezërit jetimë, brenda në të!” thotë Seit Petrela, gjatë rrëfimit për “Kampi i Tepelenës-Dëshmitë...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »