23 Shtator, 2018

Telegrami 4 mars ‘46/ Spiro Pano: Pushkatuam 6 klerikë në Shkodër, por ata po...

“Sot me rastin e pushkatimit të gjashtë kriminelëvet të klerit u mbyll Gjimnazi jezuit... Mendimi ynë është se ata e mbyllnë në shënjë zije... të mirret një masë e reptë duke u mbyllur fare...

1955/ Shkresa e 'gabuar' e ministrit që iu zbut zemra për fëmijët e të...

Urdhri, Kiço  Ngjela: Mund të vdesin fëmijët, të rishihet heqja e triskave familjeve të të burgosurve. Kadri Hazbiu: tërhiqeni shkresën, gjuha e përdorur mund të përdoret si armë për propagandë kundër nesh…” Një urdhëresë sekrete...

9 gusht 1988, fjalët e fundit të Havzi Nelës, para se ta varnin në...

  Më 9 gusht 1988 ministri i Punëve të Brendshme, Hekuran Isai, nxori urdhrin për ekzekutimin e vendimit të gjykatës, me varje në litar të Havzi Nelës, më 10 gusht ora 3.30. Ky urdhër mbërrin...

Dosja e 1945-ës/ Gjyqi i vështirë i Abdulla Ramit, si i shpëtoi dënimit me...

Pse kërkonte me çdo kusht dënimin me vdekje për avokat Ramin prokurori Nesret Osmani? Dëshmia e bashkëshortes së Abdulla Ramit, Gjyrxhies:“Gjithë floririn që kishim ia dhamë kryetarit dhe anëtarëve të gjyqit, - tregonte ajo. Ndryshe...

Në 30 vjetorin e ekzekutimit

Nga Reshat  Kripa Havzi Nela U vra poeti. Përse u vra? Mos vallë kishte kryer ndonjë krim? Jo. Ai shkruante vetëm vargje. Shkruante për lirinë, për atdheun, për dashurinë. A mund të vritet poeti pse shkruan vargje?...

1946/ Lajmi që xhindosi Koçi Xoxen: “Mark Gjon Markaj me 50 burra u fut...

Një raport i shkurtër i Spiro Panos dërguar Koçi Xoxes e ka xhindosur këtë të fundit pasi i shumëkërkuari nga komunistët, në mars 1946, Mark Gjon Markaj u kishte kaluar para hundëve forcave të...

Shkurt 1945/ Mehmet Shehu: Dërgojini në burgun e Beratit, ja 25 të burgosurit e...

Dokumenti i 14 shkurtit 1945/ "Po ju dërgojmë të burgosurit të cilët janë të dënuar me burgim. Shtojmë se këta do të nisen për në Burgun e Beratit" Një listë me 25 të burgosur, të dënuar...

Dokumenti 1955/ Skënder Dumja: I varrosën për së gjalli në kanal në Vloçisht, i...

Disa nga shokët që ishin shumë të sëmurë për punë aktualisht varroseshin të gjallë në kanal, midis këtyre ishin Prifti Josif Mihali, Kryetari i Kishës unite (katolike) në Korçë, N/Koloneli Sulejman Vuçiterni, një hoxhë...

1959/ Aranit Çela: Kushtet e rënda në kampet e Lushnjes, si ti izolojmë familjet...

Dokumenti "Tepër sekret", ku prokurori i përgjithshëm Aranit Çela bën raportin e një vizite vëzhguese në kampet e internimit në Lushnje. “S’ka evidenca për internuarit në Lushnje, të pajisen me uniforma e të mos...

“Sekret” 1958/  Të ngremë barraka me baltë  për 156 familje të internuara  në Savër

Dokumenti zyrtar që dëshmon ngritjen e kampeve të internimit në Lushnje. Sa të internuar kishte  në Savër në vitin 1958 dhe si jetonin ata në mjerim të plotë? “Në një barangë në sektorin e...

ME TE LEXUARAT