Zadrimorët, të fundit që përjetuan terrorin e togerit komunist, Hodo Habibi

Koçi Xoxe e zhvendosi të ngarkuarin për nënshtrimin e krahinave komuniste, Hodo Habibi, nga Mirdita në Zadrimë, për shkak të dëshmive për terrorin e tij në krahinën e Mirditës. Mirëpo, asgjë nuk ndryshoi. Siç...

Hodo Habibi/ Togeri komunist që terrorizoi Mirditën, me përdhunime dhe rrahje çnjerëzore

Sipas dëshmive të njerëzve që i kanë jetuar, vitet e para të diktaturës në Shqipëri janë të mbushura me ngjarje terrorizuese dhe krime çnjerëzore, të kryera nga personat e ngarkuar me përgjegjësi, për aftësinë...

Skaneri i Komitetit Qendror: “Aranit Çela ka të kalueme dëfrimesh…”

Seksioni i kuadrit në Komitetin Qendror të PKSH, kishte një praktikë pune që skanonte gjithë veprimtarinë e drejtuesve në gjithë sektorët e pushtetit. Puna e këtyre vëzhguesve të rreptë raportohej në Komitetin Qendror periodikisht,...

Shtylla në oborrin e Sigurimit të Shtetit/ Si u torturua Át Zef Pllumi

Vuajtjet e At Zef Pllumit, kolegëve dhe të njohurve të tij, në dhomat e Sigurimit të Shtetit dhe paraburgim. Torturat që i bënin njerëzit që të luteshin të mos jetonin më dhe gjyqi në...

Visar Zhiti: Me djallin nuk mund të dialogohet

Kur përshkroi vitet e ferrit, Visar Zhiti dëshironte të tregonte vetëm të vërtetën e tij, atë që siç thotë vetë, është shkruar në lëkurën e tij. Asnjëherë nuk ka dashur të denigrojë apo të...

Rudina Dema/ Rrëfimi i njeriut pa fëmijëri

Nuk është hera e parë që vajza e ushtarakut, Hysni  Dema, tregon mundimet e kampeve të internimit, ku kaloi rreth 38 vjet. Por Kujto.al do të ndalet te fëmijëria e saj e munguar dhe...

Në kërkim të Bujar Sheshit, që torturoi Petraq Xhaçkën dhe e kërcënoi me grua...

“Ishin tre veta. Më përplasnin kokën në mur, më gjuanin me shqelma kokës, stomakut e kurrizit e kudo, më trajtuan si një kafshë me metodat mesjetare të inkuizicionit. ...por nuk i pranova akuzat, sepse...

Adriana Dine/ Rrëfim për fëmijën tim

"Ai qante gjithë kohës pa zë, thjesht vetëm i rridhnin lotët rrëke nëpër faqe, ashtu në heshtje..." Nga Adriana Dine Nuk është në natyrën time të ankohem, por shumë gjëra që ndodhin në jetë, fillimisht është...

I dënuari i shkruante Enver Hoxhës nga Qafë-Bari: Edmond Caja na rreh në mënyrë...

Një dëshmi  e re për torturat që Edmond Caja dhe policët e drejtuar prej tij, ushtronin te të dënuarit e Qafë-Barit. Gazeta 55 publikon letrën që një i dënuar i dërgonte Enver Hoxhës, ku...

Drama me 3 akte e gjyqit të Lukë Kaçajt/ Si u dënua me heshtje...

Këngëtarë si ai, edhe botës i vijnë pak në çdo brez, por në Shqipëri bënë çmos ta largonin nga skena, t’i ndalonin zërin në radio dhe ta çonin në burg. Ishte koha kur Bibla...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »