Rafineria e Ballshit, historia e uzinës së ngritur mbi vuajtje dhe shfrytëzim

Është e pamundur të të mos ngjallë trishtim situata aktuale e naftëtarve të Ballshit. Është një trishtim që të gozhdon në çastin që ndodh, por edhe që prek shpejt themelet e kësaj uzine, edhe...

Pse u pushkatua inxhinieri që hapi laboratorin e parë kimik në Shqipëri

Veç gruas franceze, Odette-ës, Niko Lezo solli nga Tuluza edhe shumë njohuri, që nisi t’i vinte menjëherë në jetë. Ai ngriti laboratorin e parë kimik në vend. Centralin e parë elektrik të Tiranës. U...

Reiz Malile: Kërkoj dënimin me vdekje të Kalem Plashniku, Abaz Korçari , Aziz Qame

Ky dokument dëshmon një zell të paprecedentë kriminal nga një funksionar partiak i regjimit komunsit, i cili në vitet e para pas luftës ishte një prej të dërguarve të shumtë të Partisë në rrethe...

Dokumenti Mars ’48: Fran Miri me 4 burra mposhti dy batalione të Sigurimit

Si i mposhti Fran Miri dhe 4 të arratisurit e tjerë, batalionet komuniste. Ata lanë 7 të vrarë dhe 6 të plagosur dhe i shpëtuan rrethimit të gjallë...  Edhe pse viti shënonte 1948, “Lufta” nuk...

Dokumentet: Jup Kazazi u vetëvra, por ne po themi se e vramë ne… Ishte...

Mesnatën e 16 shtatorit 1946, duke u gdhirë data 17, në bodrumin e një shtëpie ku ishte fshehur, pasi zbulohet nga forcat e ndjekjes së Sigurimit të Shtetit, vret veten për të mos rënë...

Kur Lasgushi i shkruante Musinesë: E nderuar dhe e ndritur Zonjushë!

Letërkëmbimi i gjatë dhe hapja e katedrës së gjuhës shqipe në Fakultetin e Letrave në Universitetin e Romës, kontributi i Musine Kokalarit e Lasgush Poradecit dhe korrespondenca mes tyre Sot është ditëlindja e Musine Kokalarit,...

Torturat e Sigurimit në Gjirokastër e Tepelenë: Kemi vepruar gabim, udhëzimi ishte vetëm për...

Dokumenti që zbulon rrahjet dhe torturat  e përdorura gjerësisht nga Sigurimi i Shtetit mes njerëzve të pafajshëm si presion për të dorëzuar armët, por edhe udhëzimin e krerëve të regjimit për t’i përdorur torturat...

Nevzat Haznedari, profili i një xhelati të diktaturës

Nga Kastriot Dervishi Nevzat Haznedari (1915-1984) ishte ndër figurat më përfaqësuese të diktaturës komuniste në Shqipëri. I ardhur si partizan i vonuar nga viti i parafundit i luftës (më 7.3.1943), ai ka regjistruar plot rekorde...
video

Shkurt 1948, si u pushkatuan 7 deputetë opozitarë të regjimit komunist

Në fillim të shkurtit 1948 u ekzekutuan të dënuarit me vdekje në procesin e dytë ndaj grupit të deputetëve. Organizimi i këtij procesi është diskutuar edhe gjatë takimit të korrikut 1947 të E.Hoxhës me...

Dëshmia/ Urim Elezi: Humba dritën e syve nga torturat në burgun e Burrelit

Urim Elezi është një nga të mbijetuarit e krimeve komuniste dhe një nga dëshmitarët e asaj kohe, që nëpërmjet vuajtjeve, tregon më së miri fytyrën e vërtetë të diktaturës. Me kujtimet e torturës, frikës,...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »