Masakra e Buzëmadhes 1944/ Komunistët vranë 21 burra të një fshati

75 vjet më parë, në 26 Shtator 1944, Komandanti i Brigadës së V partizane, Shefqet Peçi, kreu masakrën në Krue të Bardhë, ku ekzekutoi 21 banorë të pafajshëm të Buzëmadhes. Mbetën 58 fëmijë jetimë, mbetën...

Socialistët kërkojnë ndryshimin e ligjit, më shumë kontroll nga kryeministri për ISKK

Deputetët socialistë po kërkojnë të ndryshojnë ligjin që në 2010-ën krijoi Institutin e Studimit të Pasojave dhe Krimeve të Komunizmit, duke rritur kontrollin e Kryeministrit mbi anëtarët e këtij institucioni. Sipas drejtorit të ISKK,...

20 vite burg pa asnjë faj/ Vasil Zguri: I lashë fëmijët të vegjël e...

  Nga Admirina Peçi Në shtëpinë e Vasil Zgurit, në Voskopojë, hijet e së shkuarës kanë mbërthyer çdo skaj. Prej dekadash, ai dhe zonja e tij me 6 fëmijët dhe familjet e tyre, e kanë shenjuar...

Dokumenti i 1954 ku Enver Hoxha sulmon Taho Sejkon, "është çam, nuk duhet emëruar"

Shqiptarët nga krahinat e ngelura jashtë njësisë politike të Shqipërisë, nga krahinat e Çamërisë dhe Kosovës kanë qenë vazhdimisht të poshtëruar e keqtrajtuar nga regjimi internacionalist proletar i Enver Hoxhës. Sipas studiuesit kastriot dervishi,...

Dosja e 1945-ës/ Gjyqi i vështirë i Abdulla Ramit, si i shpëtoi dënimit me...

Pse kërkonte me çdo kusht dënimin me vdekje për avokat Ramin prokurori Nesret Osmani? Dëshmia e bashkëshortes së Abdulla Ramit, Gjyrxhies:“Gjithë floririn që kishim ia dhamë kryetarit dhe anëtarëve të gjyqit, - tregonte ajo. Ndryshe...

Dokumenti i 1948/ Sulo Gradeci, shefi i sigurisë së Enver Hoxhës "pa shkollë e...

Sulo Gradeci për 19 vjet (1966-1985) ishte komandant i grupit për sigurimin e Enver Hoxhës. I lindur në vitin 1922 në Skrapar, ai nuk kishte mundur të kryente më shumë se 2 klasë fillore....

Trakti i 1946/ Rrugët e Shkodrës i lanë me gjak, poshtë partia terroriste e...

Ky trakt i rrallë i hedhur në Durrës në shtator të vitit 1946, dëshmon se sa të qartë ishin një grusht njerëzish në fillesat e regjimit komunist për  terrorin  dhe masakrat e përgjakura, me...

Dokumenti i 1946, komunistët në Shkodër: Ja lista e shtëpive që kemi djegur

Një dokument i 9 shtatorit 1946, vjen si një dëshmi e rradhës për terrorin dhe raprezaljet që komunistët bënë në Shkodër sapo morën pushtetin. Dokumenti që ruhet në Arkivin e Ministrisë së Brendshme, në...

Ushtari Bari Koçi, për 15 ditë leje, vrau babain e shtatë fëmijëve

Ushtari vigjilent që vrau në galerinë numër 15/1, të burgosurin “armik”  Rexhep Goçi, u shpërblye me 15 ditë leje dhe dekoratë nga regjimi   Ishte mëngjesi i 16 nëntorit të vitit 1982. Ushtar Bari Koçi ishte...

Enver Hoxha më 1950: Qenve jepuni mish, të burgosurve vetëm bukë e kripë

Në gusht të vitit 1950, ndërsa diskutonin të ndryshonin normat ushqimore për të burgosurit, të internuarit dhe gjithë personelin e Ministrisë së Brendshme, përfshirë edhe kafshët që kishin në Ministri, sidomos qentë, në Këshillin...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »