Arkivat Mujore: Maj 2020

blank

“Dhe në varreza nuk ka qetësi”

Romani i Astrit Delvinës që u sekuestrua nga Sigurimi i Shtetit. Shkrimtari disident që u persekutua nga regjimi komunist, vuajtjet e tij në burgjet...
blank

Pushkatimi i Fadilit, Vangjelit dhe Xhelalit, kur letrave iu përgjigjeshin plumbat

41 vjet më parë, janë pushkatuar Fadil Kokomani, Vangjel Lezho dhe Xhelal Koprëncka. Pavarësisht akuzave që u sajuan, arsyeja e vërtetë e dënimit të...
blank

Sa vite burgosjesh dhe internimesh në një foto!

Një foto familjare pas së cilës qëndrojnë shumë vite burgu dhe internimesh, të nisura me arratisjen e kryemyftiut të Shkodrës dhe Kosovës, Salih Myftijas Kjo...
blank

Kapur pas Hoxhës: Ruajtja e statujës së fundit të Shqipërisë komuniste

Një hulumtim i Al Jazeera-s sjell historinë e rrallë të një gruaje që ruan në bodrumin e një muzeu të vjetër mbetjen e fundit...
blank

Portret krimineli dhe kopuku i pandëshkuar

Ish-kreu i Institutit Për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit ISKK, ka postuar në faqen e tij në Facebook, profilin e Lekë Imerajt,...
blankvideo

Dëshmia/Spiro Nasho: Ju rrëfej heronjtë e Spaçit, më trima s’i bënte nëna

Ndërsa ishte duke vuajtur dënimin e tij të dytë, Spiro Nasho zhvendoset në kampin e Spaçit, ku në vitin 1973 shpërtheu revolta e të...
blank

Lori Amy: Shembja e teatrit, vazhdim i krimeve të komunizmit

Një intervistë nga Zëri i Amerikës me studiuesen Lori Amy, që e quan shembjen e teatrit kombëtar një vazhdim të krimeve të komunizmit, për...
blankvideo

''Kitarë e Burgosur''

Sot 47 vjet nga revolta e Spaçit, Gëzim Çela rrëfen ngjarjen bashkë me historinë e kitares që qëndroi në burg me të 21 vjet,...
blank

Më lanë gjallë, që të punoja hyzmeqar për ta

Historia e Spiro Nashos, i dënuar tri herë nga regjimi komunist. Në këtë pjesë të parë të intervistës së tij, që kujto.al do e...
blank

Vendimi 1967: Shkrimtarit Petro Marko i hiqet e drejta e profesionit

Petro Marko, një nga shkrimtarët më të rëndësishëm të letërsisë moderne shqiptare ishte dhe një nga më të përndjekurit e regjimit komunist. Pas burgut...
NDIHMO
Translate »