Arkivat Mujore: Maj 2020

blank

Fotografia e një jete: kockë, lëkurë dhe uniformë burgu

Sami Dangëllia është një nga të dënuarit me më shumë vite burg të regjimeve komuniste në mbarë botën. Megjithë torturat dhe mundimet, ai nuk...
blankvideo

Dëshmia/ Elnar Dervishi: 657 ditët e babait tim në hetuesi

Elnar Dervishi është një nga ato pjesëtarë të familjeve shkodrane që kanë vuajtur të gjithë të zezat gjatë regjimit komunist. I biri i themeluesit të...
blank

Vexhi Buharaja, i paharruari i brezave, i përndjekuri i diktaturës

Edhe pse sot i janë njohur meritat në fushën e studimeve, përkthimeve dhe shkrimeve, ka ende për t’u bërë për t’i dhënë këtij studiuesi...
blank

Do mungosh Maks Velo, njeriu-shenjë i kohëve!

Vepra arkitekture, piktura, vizatime, libra me krijime letrare dhe publicistikë. Janë shumë, të thella, të çmuara, shenjat që la Maks Velo. Por do të...
blank

Tingulli i heshtjes, dënimi i tenorit dhe pritja e pianistes

Interpretoi në shumë opera derisa u detyrua të kthehej në skllav në operën pa muzikë që diktatura përgatiti për të. Historia e dënimit të...
blank

Maj më maj, 20 vjet prova për ta vrarë Mitrush Kutelin

Nga maji kur e arrestuan në vitin 1947, në majin kur ndërroi jetë në vitin 1967. Jeta dhe veprimtaria e Dhimitër Paskos, shkrimtarit të...
blank

Takimi i parë me babain-Polici: Recito një vjershë për Partinë që ta shohësh

Kishte ëndërruar net me radhë për atë takim, por kur ishte farë pranë të atit, polici i kampit i kërkoi të recitonte një vjershë...
NDIHMO
Translate »