Kryefaqja 2020

Arkivat Vjetore: 2020

blank

Austriakja që përshkoi ferrin në Shqipërinë komuniste

Gazetarja investigative Blanka de Corvin që kishte shëtitur Evropën dhe fliste pesë gjuhë, mund të ishte një profesioniste e vlerësuar në çdo vend, por...
blank

Shtator 1943, si e pushkatuan partizanët, pa gjyq, Zef Ndojën

PKSH e kishte shpallur tradhtar dhe kishte urdhëruar vrasjen e tij. Më 10 shtator 1943, një skuadër partizanësh e pushkatoi  Zef Ndojën në një përrua...
blank

Si i pushkatuam Pjetër Arapin e Pjetër Larjen dhe jua dogjëm shtëpitë

Dokumenti i shkurtit 1945. Myzafer Trebeshina: Sot në mëngjes pushkatuam Pjetër Arapin e Pjetër Larjen. Të dy kan përcjellë Hasan Isufin atë ditë që...
blank

Mësime filozofie në burgun e Burrelit

Uran Kostreci: Koço Tasi ishte 79 vjeç, por ishte aq i gjindshëm sa arrinte që në një nga këto 1-2 orë të ajrimit, të...
blank

Marie Miri, gruaja fisnike që jetoi për amanetin e bashkëshortit të pushkatuar

Llesh Miri ishte shpallur armik i popullit dhe ishte dënuar me vdekje. Para pushkatimit, si dëshirë të fundit, kërkoi takim me të shoqen ku...
blank

Visar Zhiti dhe “Harta e përgjysmuar e atdheut”, një poezi nga Qafë Bari

Poezi e Visarit, e shkruar në burgun e Qafë-Barit me dorën e tij, në ato fletoret, që i fshihte ku të mundej, edhe nën...
blank

Gjuetia e firmëtarëve të Pavarësisë në diktaturë

Shumë firma dënimesh u hodhën për firmëtarët e Pavarësisë gjatë diktaturës. Ata u pushkatuan, iu dorëzuan komunistëve serbë, u burgosën, u përndoqën familjarisht dhe...
blank

Aqif Përmeti, portreti i një patrioti të pushkatuar

I lindur për Shqipërinë, i vrarë nga komunistët. Aqif Përmeti ia kushtoi jetën atdheut, por do të vritej si armik i tij   Shteti i pavarur shqiptar...
blank

Ndalu, ku shkon Zef Pali? Nji djal shkodran i ka sot dy fjalë me ty!

Ndalu, ku shkon… nuk lihet sot shoqënija kështu pa folë, pa kuvendue; as nuk mund të largohen sot prej tejet ata që të deshtën...
blank

Palok Vushaj, nga internimi i përjetshëm tek agu i lirisë

I rreshtuan para Postës Ushtarake. Pasi i morën në pyetje nën dhunë e kërcënim, kur erdhi radha e marrjes në pyetje Palokës, Oficeri i...
NDIHMO
Translate »