Kryefaqja 2020

Arkivat Vjetore: 2020

blank

Gjyshja dhe i marri

Një histori horrori me skenarist shtetin diktatorial shqiptar Nga Alma.N. Liço Bummm...bummm....bummm. Si kurrë më parë porta trokiti me forcë. Kush vallë po kërcënonte kësisoj? Cili...
blank

"Shtatë shkronjat e një emri"

Nga cikli - Fëmijët e Spaçit Pse i fsheh duart ashtu babë? - pyeta me lot ndër sy në atë dhomë të ftohtë të ngushtë...
blank

Dodona, një fëmijë në pranga përballë hetuesit Maqo Pecani

Donika Doko, 15-vjeçarja e cila kaloi një vit hetuesi në korridoret e errëta të Sigurimit të Shtetit. Bija e Sanije Dokos, e dënuar gjithashtu...
blank

Kronikë në gurët e Porto-Palermos, shënimet e fëmijëve të internuar

Thuhet që fëmijëria është gjithmonë e bukur, por nëse do i pyesnim këta fëmijë të rritur kampeve të internimit, do vinim në diskutim çdo...
blank

Mësues Peter Kavaja në ditët e fundit të jetës nën përndjekjen e operativit Xhavit...

E shkuara e errët gjatë diktaturës e Drejtorit të Kërkimeve Shkencore në Akademinë e Sigurisë, si dëshmi se Vetting-u në polici është vetëm propagandë Shumë...
blank

“Dhe në varreza nuk ka qetësi”

Romani i Astrit Delvinës që u sekuestrua nga Sigurimi i Shtetit. Shkrimtari disident që u persekutua nga regjimi komunist, vuajtjet e tij në burgjet...
blank

Pushkatimi i Fadilit, Vangjelit dhe Xhelalit, kur letrave iu përgjigjeshin plumbat

41 vjet më parë, janë pushkatuar Fadil Kokomani, Vangjel Lezho dhe Xhelal Koprëncka. Pavarësisht akuzave që u sajuan, arsyeja e vërtetë e dënimit të...
blank

Sa vite burgosjesh dhe internimesh në një foto!

Një foto familjare pas së cilës qëndrojnë shumë vite burgu dhe internimesh, të nisura me arratisjen e kryemyftiut të Shkodrës dhe Kosovës, Salih Myftijas Kjo...
blank

Kapur pas Hoxhës: Ruajtja e statujës së fundit të Shqipërisë komuniste

Një hulumtim i Al Jazeera-s sjell historinë e rrallë të një gruaje që ruan në bodrumin e një muzeu të vjetër mbetjen e fundit...
blank

Portret krimineli dhe kopuku i pandëshkuar

Ish-kreu i Institutit Për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit ISKK, ka postuar në faqen e tij në Facebook, profilin e Lekë Imerajt,...
NDIHMO
Translate »