Kryefaqja 2019 Shtator

Arkivat Mujore: Shtator 2019

blank

Tre emra në murin e nderit në Tel-Aviv/ Dr. Stiliano, Vasil Nosi dhe motra...

Dy nipërit dhe mbesa e Lef Nosit, pinjollët e familjes atdhetare, të lagjes Kala në Elbasan, që përjetuan kalvarin e burgjeve komuniste... Një histori...
blankvideo

Dëshmia/ Ali Çali: Shkova të mbaroja maturën kur dola nga burgu

Kur shokët e tij të klasës bënin provimet e maturës, Ali Çali ishte përballë hetuesve që e pyesnin kush qëndronte pas atyre të rinjve...
blank

Rrëfimi i Halim Lalës: Nanë, s’ka shpëtue asnji për be, edhe Ramizi me tjerët...

Masakra në Buzëmadhe, e kryer nga Shefqet Peçi, më 26 shtator 1944. Rrëfimi i Halim Sali Lalës: “Gjithato katundarë t’Buzmadhes t’pushkatuem. T’lidhun nja me...
blank

Masakra e Buzëmadhes 1944/ Komunistët vranë 21 burra të një fshati

75 vjet më parë, në 26 Shtator 1944, Komandanti i Brigadës së V partizane, Shefqet Peçi, kreu masakrën në Krue të Bardhë, ku ekzekutoi...
blank

Letra para pushkatimit: ''Fytyrat tuaja më dalin përpara syve e s’më lanë me dekë''

Letra e Mark Shllakut drejtuar bashkëshortes, pak orë para pushkatimit: “Angje! Në t'u mbushtë mendja me u martu, e ke lejen teme, por mos me...
blank

20 vite burg pa asnjë faj/ Vasil Zguri: I lashë fëmijët të vegjël e...

  Nga Admirina Peçi Në shtëpinë e Vasil Zgurit, në Voskopojë, hijet e së shkuarës kanë mbërthyer çdo skaj. Prej dekadash, ai dhe zonja e tij...
blank

Të burgosurit thanin kënetat, Kadri Hazbiu kërkonte mbrapsht lekët e normave të punës

Shkresat e dhjetorit 1955, ku viheshin në alarm dy ministri për dëmin e shkaktuar nga përllogaritja e gabuar e normave të punës së të...
blank

Ditëlindja e një 18-vjeçari, në qelitë e hetuesisë komuniste

Lluka Dindi, njëri prej qindra të rinjsh gjimnazistë të Tiranës së vitit 1950, që u arrestuan e u dënuan për veprimtari armiqësore dhe kaluan...
blank

Mësuesja e parë e internimit: “Mëso sa të duash, kazma të pret”

Historia e internimit dhe përndjekjes së Alma Liços, mbesës së Muamer Liços, të diplomuar në Harvard dhe të pushkatuar nga regjimi komunist. Edhe pse...
blank

Dëshmia/ Niko Kaçelano, 101 vite burg për një votë

Niko Kaçelano lindi më 1901, në Himarë. Më 8 maj 1946, me vendim nr.2, Gjykata Ushtarake e Vlorës e deklaroi fajtor për "krimin si...
NDIHMO
Translate »