Emrat e 8 motrave katolike që u mungojnë listave të martirëve

Më 5 nëntor 2016, u lumturuan 38 martirë të kishës katolike, mes tyre edhe një vajzë, Marije Tuci, por sipas disa dëshmive që janë publikuar në librin “Premtimi i përmbushur” të Gjon Sinishtës, lista...

“E pashë Nënë Terezën t’i shkonin lot nëpër faqe”

Shqipëria, toka e ndaluar për shqiptaren e madhe, nobelisten e shenjtoren Nënë Tereza. Malli për nënën Drane e motrën Age, që ndërruan jetë në varfëri e dëshpërim “Gonxhe, të puth nanëlokja”, ky është mbishkrimi në...

Motra e Arshi Pipës: Për ta varrosur babanë, shitëm orën e tij të xhepit

Ora e jetës së avokatit të diplomuar në Stamboll, Mustafait, ndali në vjeshtën e vitit 1949. Ndërsa ora e tij e xhepit u shit pak më vonë, që familja të kishte mundësi të paguante...

“I kam parë me sy arkivolet e fëmijëve” 

Kujto.al publikon dëshminë e Fetah Hamataj, i cili në vitin 1988, ka zbuluar një prej vendvarrimeve masive të kampit të Tepelenës.  Nga Blerina Gjoka Fetah Hamataj ka marrë me vete një karton të palosur, të cilin...

Në kanal-ndodhi në një kamp pune të detyruar në Shqipërinë komuniste

Punë e rëndë, uri, etje dhe mizori policësh... kjo ishte jeta e të burgosurve në kampet e punës së detyruar. Arshi Pipa zbulon në këtë histori vuajtjen e të pafajshmëve, shtazërinë e policëve dhe...

Mejreme Kaceli, gruaja që rriti 7 fëmijë në internim

Osman Kaceli, djali i madh i Jonuz Kacelit, të ekzekutuar nga regjimi komunist, përshkruan vitin e parë në internim, ku u dërguan të shtatë fëmijët bashkë me nënën e tyre, Mejremen Nga Osman Kaceli Ishte nata...

Takim pas 45 vitesh në aeroportin e Bolonjës!

45 vite në vetmi, kalvari i çiftit simpatik, ushtarakut elegant shqiptar Valentin Pervizi e vajzës së bukur bolonjeze, Maria Gorizzia Nga Luljeta Progni 20 shkurt 1991. Maria Gorizzia ishte zgjuar herët në mëngjes. Do përgatitej për...

Telat mes fëmijëve të pangrënë dhe bahçes së policëve

Kujtimet e të mbijetuarve nga kampi i Turanit dhe Tepelenës, ku uria bënte kërdinë mes fëmijëve, pleqve dhe grave që nuk mundeshin t'i ngopnin, edhe pse e hiqnin nga goja racionin e tyre. Ndërsa...

Uria dhe vdekja; kujtimet e fëmijëve të Tepelenës

Nga Blerina Gjoka Seiti, Marta, Melamiu, Filipi, Gjoni... janë sot 70-80 vjeç, por në shpirtin e tyre janë akoma fëmijët që kaluan vitet e para të jetës në kampin e Tepelenës. Kujtimet e tyre janë të...

(Video) Fatime Dega: 4 muaj në birucën pa dyshek e pa dritare

Dokumentari “Gratë mes dhunës dhe stigmës në komunizëm” i shfaqur gjatë aktivitetit përkujtimor në Belsh, sjell histori të dënimit të grave në komunizëm. Mes tyre është dhe Fatimja, një fëmijë 14-15 vjeç që u...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »