Revolta e Qafë Barit/ 24 djem trima që tronditën diktaturën komuniste në maj të...

Ishte krejt e paimagjinueshme ne vitin 1984 që dikush në Shqipëri të organizohej në një kryengritje kundër regjimit, e aq më tepër brenda hekurave të një burgu. Ka ndodhur në maj të vitit 1984,...

Vrasja makabre e Riza Alizotit dhe letra e kantierit të vajgurit Kuçovë

"Shokë Gjyqtarë! Duke kujtuar të gjitha veprat e tradhtisë, kërkojmë që shpata e drejtësisë të bjerë pa mëshirë mbi ata tradhtarë. Jemi të bindur se trupi gjykues si përfaqësues i dëshmive të popullit do...

Në qelinë ku njeriu kthehej në kafshë/ "Më shkatërruan ëndrrat, trupin, trurin"

I arrestuar për ndërtimin e një antene që kapte stacionet e huaja televizive dhe korrespondencën me turistët e huaj që kishin vizituar Shqipërinë, inxhinieri Saimir Maloku, u dënua në një gjyq poshtërues para 600...

Jani Konomi, avokati i burgosur që i shpëtoi jetën fëmijës së xhelatit në Kampin...

Nga Shpendi Topollaj Fisniku dhe horri Kur e dëgjon për herë të parë emrin Kampi i Vlashukut, sepse pandeh se po flitet për ndonjë kamp pushimi. Nuk e di se kush të ngatërron më shumë; fjala...

Gani Sulka: Fshatarët nuk e pranuan në varreza Lulen 11-vjeçare

Gjatë internimit të pafund humbi njerëzit e tij të dashur, që, në më shumë se një rast, u përcollën pa nderimin e mbramë. Nuk i lejuan ta varrosnin në varreza kushërirën 11–vjeçare, që xhaxhai...

Takimi i parë me babain-Polici: Recito një vjershë për Partinë që ta shohësh

Kishte ëndërruar net me radhë për atë takim, por kur ishte farë pranë të atit, polici i kampit i kërkoi të recitonte një vjershë për Partinë që ta lejonte ta takonte. Dhe kur e...
video

Dëshmia/Uran Kostreci, pas 23 vitesh burg: Mua, komunizmi nuk më bëri asgjë!

Kur doli nga burgu, nuk gjeti gjallë as nënën, as babanë.  Kur doli nga burgu, nuk mund të krijonte më familje. Komunizmi i mori rininë. E bëri të provojë dhunën e oficerëve të burgut,...

Përshkuam ferrin për 50 vjet, kur takuam babën as e njohëm as na njohu!

Nënën e kanë futur në Kënetën e Tërbufit, në ujë deri në bel, për të mbjellur oriz. E hëngri miu i keq, i doli shumë gjak, e nisën për në spital kur ishte në...

Aristokrati mbi bankën e torturave të komunizmit

Varje në tavan me 35 kg zinxhirë në qafë. Lidhje e këmbëve dhe duarve, kalimi i një trau mes tyre dhe goditje mbi trupin e pambrojtur. Elektroshok. Duket sikur vetëm një trill mund t'i...

Festa e përgjakur e 31 dhjetorit 1946

Natën e ndërrimit të viteve, komunistët pushkatuan pa mëshirë 23-vjeçarët, Taqi Koçi dhe Tom Goga. Akuzoheshin se kishin luftuar kundra "vëllezërve serbë", përkrah shqiptarëve të Kosovës... Nga Luljeta Progni Dhjetor 1946. Ishte muaji i festave në...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »