Si nisi revolta e Spaçit dhe një dëshmi e Pal Zefit në hetuesi

Kushtet në birucë ishin shumë të këqija sepse zgjidheshin vendet më të këqija të kampeve apo burgjeve. Të izoluarve u jepej natën vetëm një batanije, e cila iu hiqej në mëngjes.në orën 5.00, në...

Me marsin vinin arrestimet… dënimet e inxhinierit të naftës, Nuredin Skrapari

Marsi i viti 1975 nuk pati shira, por arrestime për inxhinierët e naftës. Nisën më 18 mars me Nuredin Skraparin, i cili ishte tashmë në burg, sepse që një vit më parë, marsi, për...

Hafiz Ibrahim Dalliu ose “Hoxha Kaur” që u gjymtua nga komunistët/ Patrioti i burgosur...

I burgosur dhe i përndjekur nga regjimi osman, si një ndër patriotët e shquar, veprimtar i përhapjes së gjuhës shqipe, teologu e shkrimtari i shquar, do të persekutohej më egër nga komunistët   Ishte arrestuar...

Vrasja makabre e Riza Alizotit dhe letra e kantierit të vajgurit Kuçovë

"Shokë Gjyqtarë! Duke kujtuar të gjitha veprat e tradhtisë, kërkojmë që shpata e drejtësisë të bjerë pa mëshirë mbi ata tradhtarë. Jemi të bindur se trupi gjykues si përfaqësues i dëshmive të popullit do...

Një udhëtim drejt “ferrit” të Spaçit, aty ku im atë la rininë e jetën

Nga Kujtim  Xhaja E diel… mëngjes… Sot, bashkë me një mikun tim kam vendosur të shkoj në një vend, i cili më lidh fort me historinë time… Kam vendosur të rrëmoj thellë në plagët e së shkuarës time… Sot,...

Rexhë Meta, shqiptari në librin e Artë të Universitetit të Kembrixhit që i mbijetoi...

I dëbuar nga Serbet, i internuar nga fashistët dhe i dënuar me 27 vjet burg nga diktatura komunsite. Djali i birësuar i Rose Rose Wilder Lanë Ishin vitet 80 kur në një prej ndërmarrjeve në...

Halil Driçi, erdhi për t’u çmallur në vendlindje dhe gjeti vetëm përndjekje

Dëshmia e poetit Xhavit Gasa për përndjekjet që Halil Driçit iu desh të përballonte në Shqipërinë komuniste. Nëpunësi i oborrit të mbretit Zog, u rikthye në Shqipëri pas 28 vitesh në Londër, por tashmë...

80 vjet ma parë, mesnata kur Fishta fluturoi n'Parriz

80 vjet nga vdekja e Poetit të Kombit/ Si ishte mesnata e 30 dhjetorit 1940, kur At Gjergj Fishta dergjej në shtrat, në përqafimin fatal me vdekjen. Ditët e sëmundjes deri në orën e...

Mid’hat Frashëri në 1946: Komunizmi, ja çfarë e pret Shqipërinë!

“Enver Hoxha dhe banda e tij përgatisnin plane në ç’mënyrë ta bëjnë Shqipërinë një provincë serbe, edhe mbasandaj kanë guximin të thonë se kanë luftuar për lirinë e Shqipërisë…” Më poshtë mund ta lexoni një...

Fjalët e fundit të Sheh Ibrahim Karbunarës para pushkatimit: Djem mos harroni Shqipërinë, të...

Fundi tragjik i anëtarëve të komisionit nismëtar të Kongresit të Lushnjës. Si  i vrau diktatori Enver Hoxha, ata që ngritën Parlamentin e parë në Shqipëri Sheh Ibrahim Karbunara, ishte një ndër anëtarët e Komisionit Nismëtar...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »