Arkivat Mujore: Janar 2020

blank

Kalvari i familjes mirditore Kadeli nëpër burgje e kampe internimi

Jeta është plot të papritura, të panjohura, kthesa të forta, progrese e regrese. Ndonjëherë ajo mund të të përplasë fort përtokë, por e rëndësishme...
blank

Dokumentet: Jup Kazazi u vetëvra, por ne po themi se e vramë ne… Ishte...

Mesnatën e 16 shtatorit 1946, duke u gdhirë data 17, në bodrumin e një shtëpie ku ishte fshehur, pasi zbulohet nga forcat e ndjekjes...
blank

Homazh për Qemal Elezin, antikomunisti që triumfoi mbi diktaturën

I arrestuar në moshën 17-vjeçare, si pjesë e grupit të të rinjve antikomunistë shkodranë, për të kaluar dhjetë vite të mundimshme në burgjet e...
blank

“Jeta ime prej hebreu”, poezi nga Jozef Radi

Një poezi e publikuar në 27 janar, Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit të Holokaustit, nga Jozef Radi, një nga tre fëmijët e Lazër dhe Vitore...
blank

Kur Qazim Mulleti e Xhevat Korça kujdeseshin për të rinjtë komunistë

Letërkëmbimi: “Janë të mitur e të sëmurë, nuk duhen lënë në burg” Dy prej personazheve më të anatemuar gjatë regjimit komunist, Qazim Mulleti dhe Xhevat...
blankvideo

Dëshmia/ Ixhlal Selmani: Në shtëpinë tonë, komunistët morën valle rreth kufomës së Sait Kazazit

Ixhlal Kazazi, vajza e kushëririt të Jup Kazazit, ishte vetëm një fëmijë, kur çonte letrat me të cilat komunikonin vëllezërit Jup dhe Sait Kazazit,...
blank

100-vjetori i parlamentarizmit/ Esat Myftari, deputeti kosovar që i shpëtoi genocidit serb, por u...

Kur deputeti i burgosur politik, i drejtohej sallës së Kuvendit të parë të pluralizmit, atje ku kishte përballë ish-anëtarë të byrosë politike, ish-ministra të...
blank

Fjalët e fundit të Sheh Ibrahim Karbunarës para pushkatimit: Djem mos harroni Shqipërinë, të...

Fundi tragjik i anëtarëve të komisionit nismëtar të Kongresit të Lushnjës. Si  i vrau diktatori Enver Hoxha, ata që ngritën Parlamentin e parë në...
blank

Parlament 3 gusht 1991/ Një leksion mbi lirinë nga Pjetër Arbnori!  

Kur Mandela i Shqipërisë i tregonte Ramiz Alisë, Xhelil Gjonit, Gramoz Ruçit, Adil Çarçanit e të tjerë ish-komunistëve të  zgjedhur në parlamentin e parë...
blank

Dëshmia/ Vasil Zoga: Mehmet Shehu ma drejtoi pistoletën në sy

Vasil Zoga është një nga viktimat e krimeve komuniste duke përjetuar një kalvar mundimesh nga persekutimi dhe dënimi në Spaç. Gjithçka nisi me pushkatimin...
NDIHMO
Translate »