Kryefaqja 2023 Shtator

Arkivat Mujore: Shtator 2023

blank

Shën Mëhilli i përgjakur në Nikaj-Mërtur

Duke kujtuar terrorin komunist në Nikaj-Mërtur që përkon me ditën e Shën Mëhillit 1946! Nga: Besnik Palnikaj Bie Fetë Sadiku, por mbi gjakun e tij mbiu...
blank

Ndëshkimi fizik në burgjet komuniste

Një skuadër ndëshkimi në gatishmëri për të torturuar. Policë me shkopinj gome e këpucë me gjemba që i vërsuleshin të burgosurit derisa ai humbte...
blankvideo

“Revolta e Spaçit”, një dokumentar për tri ditët e lirisë së të dënuarve politikë

Realizuar me dëshmitë e protagonistëve dhe dëshmitarëve të revoltës së vitit 1973   “Rroftë Shqipëria e lirë” “Poshtë komunizmi”, “Poshtë diktatura”, “Ne jemi me Evropën e...
blank

Ndue Progni, 7-vjeçari i zhdukur në Tepelenë

Ndue Progni ishte 7 vjeç kur ndërroi jetë në prëhërin e nënës së tij Lulë Progni. Ishte një natë e ftohtë dimri e vitit...
blank

Dy pleqtë që mbaheshin në burgje në fundin e regjimit

Në janar 1991 Drejtoria e Zbatim Vendimeve Penale e Ministrisë së Punëve të Brendshme, kërkonte ndër të tjera që t’u falej dënimi i mbetur,...
blank

Deri ku e çuan njeriun

Në një ditë si kjo, kleriku Vlash Muçaj u dënua me burg. E prisnin kampet e punës, por me torturën ishte prezantuar që më parë....
blank

Ludovik Zojzi, inxhinieri i vrarë nga komunistët

Dy fakte rreth Ludovik Zojzit përsëriten në shkrime të ndryshme, me tema dhe autorë të ndryshëm. Një flet për veprën e tij që i...
blank

Martirët e “Harry Fultz”-it

Bilanci i kobshëm i ish-nxënësve të shkollës teknike “Harry Fultz” në Tiranë që u dënuan me varje, pushkatim, ose humbën jetën në torturat e hetuesisë apo...
blank

Shuhet Didi Biçaku, dëshmitarja e orëve të fundit të Sabiha Kasimatit

Është ndarë nga jeta, këtë shtator, në moshën 99-vjeçare Didi Biçaku, gruaja që u arrestua bashkë me dhjetëra qytetarë të tjerë, pas hedhjes së...
blank

1967/ Gjak në telat e Repartit nr.303 Elbasan

Në librin e tij “21 vjet burg komunist”, Uran Kalakulla i ka kushtuar Reshat Agos kapitullin “Vrasja e plakut të pëllumbave”. Ai shpjegon se...
NDIHMO
Translate »