Arkivat Mujore: Janar 2021

blank

Karmen, historia në komunizëm e një familjeje shqiptaro-italiane

Një histori e egër përndjekeje nga regjimi që e zbut vetëm dashuria njerëzore Nga Ylli Polovina Kur doktor Dhimitër Papastefani u fejua me Karmenin, mësoi se...
blank

"Si i gjeta eshtrat e vëllait", dëshmia e Dom Nikollë Mazrekut më 1993

Dëshmia e Skënder Thaçit për takimin e paharruar në Shkodër me Dom Nikollë Mazrekun ne vitin 1993/ "Cfarë më rrëfeu për njohjen me babën...
blank

Demonstrata e 28 janarit 1990/Ndërkombëtarët: Lironi të burgosurit

Një demonstratë e heshtur që fliste për ndryshimet që priteshin, por që solli arrestime dhe dhunë. Autoritet ndërkombëtare kërkonin lirmin e të burgosurve, ndërsa...
blank

Komunistët shkurt 1945: Burgjet janë plot, këta 50 armiq çojini në internim!

Lista me 50 të burgosur që regjimi vendosi t'i cojë në internim në shkurt 1945. Mes tyre fëmijë dhe përkrahës të nacionalistëve, kundërshtarë të...
blank

14 janar 1948, nata e martirëve të Tepelenës

Një luftëtar ballist dhe një partizan. Një prift ortodoks dhe një baba bektashi…Një grup kaq i ndryshëm njerëzish në dukje, por që thelbin e...
Emil Blast

Hebrenjtë në burgjet e komunizmit, vdekja e Emil Bastit

E arrestuan më 27 janar 1945, që, për rastësi, 60 vjet më vonë do të kthehej në Ditën Përkujtimore të Holokaustit nga OKB. Atë...
blankvideo

Dëshmia/Muhamet Gjyli: Një jetë si i biri i "armikut"

Kujtimet e një fëmije nga dita që i arrestuan të atin dhe rrugët e vështira kur shkonte për ta takuar në burg. Muhamet Gjyli...
blank

Burgosja e librit!

Si sot 74 vjet më parë, të martën e 25 janarit 1947, në ora 12.00 të natës, forcat e Sigurimit i vunë hekurat shkrimtarit...
blank

Komandanti i kampit, ish-i dënuar ordiner që kishte qenë kusar

E kaluara e Bajram Korvafës si kusar dhe karriera e tij në diktaturë si një nga komandantët më të egër të kampeve të punës   Shumë...
blank

Familja që u sakrifikua për mikun dhe besën

Çfarë ndodhi me familjen që nuk e tradhtoi Haxhi Manin. Historia e qëndresës së burrave dhe grave të familjes që pavarësisht kërcënimeve dhe torturave...
NDIHMO
Translate »