Arkivat Mujore: Janar 2021

blank

1945, grabitja e tregtarëve shqiptarë nga komunistët, stofrat i conin në Jugosllavi

Dokumentet që dëshmojnë grabitjen e paprecedentë që ju bë gjithë tregtarëve shqiptarë gjatë vitit 1945. Ja lista me mallrat që i kishin marrë me...
blank

Deputeti që Partia e vrau sepse mbajti anën e njerëzve

Ato vise të Malësisë, ku ruhet trimëria dhe besa, kanë lindur shumë legjenda. Edhe kjo histori e vërtetë e vitit 1963, me në qendër...
blank

Të burgosurit vetëm bukë e supë të ujtë, ushtarakët menu mbretërish

Dokumentet e viteve '49-'51: Ja normat e ushqimit që kishte miratuar qeveria e Hoxhës për të burgosurit e të internuarit që rraskapiteshin në punë...
blank

Elida Dakoli: Një histori përndjekjeje, e shoqëruar në piano

Pianistja dhe aktivistja Elida Dakoli, tregon vuajtjet e familjes së saj në komunizëm që i ka kthyer në kauzën për të cilën po lufton...
blank

Parlament 3 gusht 1991/ Një leksion mbi lirinë nga Pjetër Arbnori!  

Kur Mandela i Shqipërisë i tregonte Ramiz Alisë, Xhelil Gjonit, Gramoz Ruçit, Adil Çarçanit e të tjerë ish-komunistëve të  zgjedhur në parlamentin e parë...
blank

Kam mét jetim …

Ndij fmin kah thrrasin, Nàn, gjith sa hèr; M’bahet se zemra m’thot edhe mù; Nàn, kuj me i thirrun t’pakten njihér; Por nuk kam...
blank

“Bleta ndër lule të Parrizit”

Sot 70-vjetori i ndarjes nga jeta të romancierit të parë shqiptar, Dom Ndoc Nikaj.  Ishte patrioti i shquar shkodran, njeriu që solli të parën...
blank

Parisi, faji që Dhimitri e shleu burgjeve dhe guroreve

Rruga e kthimit nga një vend perëndimor në Shqipërinë nën diktaturë mund të mos mbante emrin lumturi, por ishte me siguri e duhura për...
blank

Pushkatimi i Aleksandër Lipes, martirit të parë të kishës ortodokse të Shqipërisë

Me përkushtimin e tij ndaj fesë, atdheut, mendimit të lirë, Aleksandër Lipe spikati si kundërshtar i komunistëve ende pa u instaluar ky regjim, ndaj...
blankvideo

Dëshmia/Anila Seferi: Vdekja e dyshimtë e tim eti

I dënuar me 30 vite burg nga regjimi komunist, Islam Seferi, ndërroi jetë në spital, në rrethana ende të dyshimta për familjen. E bija,...
NDIHMO
Translate »