Arkivat Mujore: Prill 2020

blank

Poeti i pushkatuar Trifon Xhagjika në rrëfimin e së motrës, Sotira Tole

Ishte një ditë e nxehtë gushti, kur në duart e brishta të poetit do të shtrëngoheshin prangat. Teksa dilte nga shtëpia e të motrës,...
blank

Kisha në kopsht të Gethsemanit

29 nandori gdhini ditë e zymtë dhe e ftohtë. Në orën 10:30-11 nëpër rrugët kryesore të qytetit hyni brigada partizane e prime prej Major...
blank

Xhaferr Kalbaj: Terrori në Qafë Bari, si na rrihte pa mëshirë Edmond Caja

Filloi rrahja e pamëshirëshme ndaj nesh. Më shumë rrahën Fredin sepse komandanti Edmond Caja i thoshte se na fëlliqe Kuçin e Vlorës. Ishte koha...
blank

Uran Butka, njeriu që nuk u thye nga komunizmi

Fëmijëria në kampin me tela me gjemba të Krujës. Dëbimi për vite me radhë në zona të thella dhe mohimi i profesionit. Jeta e...
blank

Hysen Kusi, thyerja e një kampioni

Njihet mirë lavdia e Hysen Kusit me pseudonimin Dake si fitues i kampionatit të parë shqiptar me Tiranën në vitet ‘30, por ajo që...
blank

“Sillni sambistët, turma nga gjithë Shqipëria, po mësyjnë ambasadat”

Raporti i një polici, korrik ‘90/ Si ndiqeshin nga policia dhe sambistët në çdo rrugcië të tiranës grupet e qytetarëve që synonin të futeshin...
blank

Sulmet e komunistëve shqiptarë ndaj “Muajit të Ramazanit” në shtypin ateist

Sokol Paja- New York Propaganda ateiste e komunistëve shqiptar në luftën ndaj fesë përfshiu të gjitha mediat e shkruara, radion, televizionin, kinemanë, letërsinë, teatrin, dramën...
blank

Dita e librit dhe terri i diktaturës, veprat që u ndaluan me vendim gjykate

Dita Botërore e Librit dhe e së Drejtës së Autorit na kujton historinë e privimit të shkrimtarëve nga lexuesit dhe punën e përvetësuar të...
blank

“Ashtu si ferri i Dantes, komunizmi ka nivele të ndryshme të tmerrit dhe mizerjes”

Si përshkruhej arratisja e Panajot Plakut nga revista amerikane Time Magazine e datës 3 qershor 1957 si dhe rrëfimet e bashkëshortes Vjollca Taja për...
blank

Nga "Dom Pali" te "Frat Engjëlli", kur kinematografia komuniste sulmonte klerin katolik

Një vështrim mbi artin dhe sidomos kinematografinë si mjet propagande gjatë regjimit diktatorial, ku priftërinjtë ishin gjithmonë “të këqijtë” Nga S.Paja Pas ardhjes në pushtet, komunistët shenjuan...
NDIHMO
Translate »