Arkivat Mujore: Prill 2020

blank

“Ashtu si ferri i Dantes, komunizmi ka nivele të ndryshme të tmerrit dhe mizerjes”

Si përshkruhej arratisja e Panajot Plakut nga revista amerikane Time Magazine e datës 3 qershor 1957 si dhe rrëfimet e bashkëshortes Vjollca Taja për...
blank

Nga "Dom Pali" te "Frat Engjëlli", kur kinematografia komuniste sulmonte klerin katolik

Një vështrim mbi artin dhe sidomos kinematografinë si mjet propagande gjatë regjimit diktatorial, ku priftërinjtë ishin gjithmonë “të këqijtë” Nga S.Paja Pas ardhjes në pushtet, komunistët shenjuan...
blank

Dokumenti i 1942, Pater Lek Luli një vajze italiane: Thuaj tre herë “Viva l’Albania”,që...

Françeskani, i cili ishte ndër të parët që doli në malësitë e Shkodrës për të luftuar kundër fashizmit. Trakti zbulon historinë e tij të...
blank

Gazetari i mirë Xhemal Farka, kumbimi i së qeshurës dhe pushkatimit

Një gazetar me ndjeshmëri migjeniane. Një kolumnist me ide përparimtare. Një folës radiofonik me qëndrime patriotike. Një riosh brilant, që me inteligjencën dhe të...
blank

Fatrija, gruaja që e kaloi gjithë diktaturën si e dënuar

Internim në kampet me tela me gjemba. Tentativë arratisjeje dhe dhuna e policëve në birucat e degës së brendshme. Sërish internim. Vitet që Fatrie...
blank

Doktor Isuf Hysenbegasi, engjëlli vishet me bluzë të bardhë

Doktor Isuf Hysenbegasi, edhe pse i dënuar, nuk hoqi  asnjë ditë dorë nga ai që në kushtet e infermierive të zbrazëta të kampeve të punës,...
blank

Rrezikoi jetën për mjekët e luftës, e humbi në pushkatimet komuniste

Misioni i rrezikshëm që mori përsipër pedagogu Kostaq Stefa në shoqërimin dhe përkthimin e një grupi mjekësh dhe infermierësh amerikanë, avioni i të cilëve...
blank

Meshë Pashkësh në Kampin e Tepelenës!

Një rrëfim prekës nga i ndjeri aktori Gjosho Vasija për kampin e internimit në Tepelenë: "Dom Nikoll Mazreku hypi në elterë dhe mori fjalen...
blank

Falja që nuk u kërkua kurrë!

Shtator 1991/ Fillimet e lirisë pas diktaturës, debati për krimet e komunizmit  dhe një thirrje e deputetëve socialistë për shkrirjen e shoqatës së të...
blank

I arrestuar ditën e Pashkës!

Ndrek Bazhdari: Isha vetëm 17 vjeç, më dënuan 14 vjet burg i akuzuar për tentativën e rrëzimit të pushtetit popullor Ishte data 21 prill 1957,...
NDIHMO
Translate »