Kryefaqja 2022 Korrik

Arkivat Mujore: Korrik 2022

blank

Masakra e Koplikut, vrasje dhe dhunë shtazarake mbi 54 burra e gra

Vera e vitit 1948 në Koplik u mbyll në mënyrën më gjakatare të mundshme. Për më shumë se një muaj popullsia civile e Malësisë...
blankvideo

Dëshmia/Flora Hoxhalli: Amaneti për varrin e humbur të gjyshit

Një burg që prodhoi shumë të vdekur e të zhdukur ishte edhe burgu i Gjirokastrës. Maliq Ibro, oficeri i Ballit Kombëtar ishte një prej...
blank

1954/Të internuarit në kampin me tela me gjemba të Lushnjës

Në tetor 1953, në Shqipëri u mbyllën kampet me tela me gjemba të Tepelenës (Kampi nr.6) dhe Tiranës (Kampi nr.5 fabrika e tullave Kamëz),...
blank

Internimi, 10 ditë pas pushkatimit të Vilsonit, shkulja e Blloshmëve nga kulla

Dëshmia e nënës së poetit të pushkatuar/" Dy skodat me familjet e Bukuroshit dhe Eshrefit i shkarkuan aty, kurse ne, me familjen e Hasanit,...
blank

E çuan te telat dhe e vranë; duke dhënë shpirt, tha vetëm: Përse?

Maksim Rakipaj tregon vrasjen në burg të një prej xhaxhallarëve të tij, Hysen Rakipajt. Të vërtetën, familja e mësoi nga një person i brendshëm...
blank

Mehmeti

Të vëllanë e pushkatuan pa faj brigadat partizane në një masakër ku u vranë 25 burra. Kur Mehmeti doli nga burgu, nga frika mos merrte hak...
blank

Dëshmitar okular në pushkatimin e babait tim!

Në qoshen e varrezave pashë të grumbulluar shumë njerëz. Vrapova drejt tyre.Fishkëlleu një bilbil... M'u prenë gjunjët. Një bilbil i dytë... Po arrija te...
blank

Sheh Ali Pazari: Torturat çnjerëzore që më bënë Mihallaq Ziçishti dhe Maqo Pecani për...

“Durova korentin në trup, peshat me zinxhirë të varura në shpatull, thyerjet e vizoreve në kockat e këmbëve dhe të duarve, netë të tëra...
blank

Sistemi i grumbullimit të detyruar/Fëmijë nën peshë dhe varfëri ekstreme

Kur në një fshat të Devollit u mbyt një fshatar nga varfëria, në kontrollin që iu bë në shtëpi “…nuk iu gjet as bereqet,...
blank

Marku, viktima tjetër e komunizmit në familjen e Kolë Prelës

Emri i profesor Kolë Prelës është i njohur si një nga deputetët opozitarë të parlamentit të parë të pasluftës që kundërshtoi komunistët dhe u...
NDIHMO
Translate »