Arkivat Mujore: Mars 2021

blank

Komunistët në Koplik: Pushkatuam një partizan se dekonspiroi parrullën

Raporti i 8 shkurtit '45/ "Ekzekutuam edhe Luc Gjeto Lekën kishte “mbajtur të fshehura dy murtaja të lehta dhe një mitralos të rrëndë, të cilat...
blank

Dëshmia e oficerit të Sigurimit: “Kam torturuar ata të Maliqit”

"Procesin e profesor (Stanislav) Zuberit e kishte Vangjo procesin. E mora unë. Strati Papa vjen aty, e merr dhe e torturon. Ky vdes nga...
blank

Arratisja/ Ismail Taipi dhe Musa Ahmeti çajnë detin me not për ti shpëtuar ferrit...

“U nisën natën për të çarë 7 miljet me not në drejtim të Korfuzit. Iu lutën Zotit që t’i ndihmonte në këtë aventurë të...
blank

Dokumenti 1967/ Dogji veten me vajguri pasi vuajti 13 vjet, 11 muaj e 27...

Historia tragjike e Adriatik Tahir Kadilli Adriatiku i cili vuajti burgimin në kampet dhe burgjet e diktaturës dhe i dha fund jetës pas lirimit...
blank

Grupi i Lushnjës, një i varur dhe tetë të pushkatuar që të edukohej fshatarësia

Në mbledhjen e kryesisë së Këshillit të Ministrave, më 26 maj 1951, diktatori urdhëroi dërgimin në gjyq të kulakëve të Lushnjës dhe përforcimin e...
blankvideo

Dëshmia/ Eduart Mjeshova: Xhaxhanë e vrarë e ekspozuan tri ditë në Gjirokastër

Vrasja në kufi e të riut nga Berati dhe trajtimi makabër i trupit të tij që u shëtit dhe u ekspozua për tri ditë...
blank

Vullnetarë me dhunë në aksion, revolta e të rinjve lezhjanë në ’46

Letërkëmbimi ku zbardhet revolta e të rinjve nga fshatrat e Lezhës, për mobilizimin me dhunë si vullnetarë në ndërtimin e rrugës Kukës-Peshkopi… Pas urdhrit të...
blank

Shpella e të diturit

Dom Nikollë Gazulli, kleriku, gjuhëtari, albanologu, etnografi, leksikografi e mbylli jetën në një shpellë i ndjekur dhe i vrarë nga forcat e regjimit në...
blank

Dëshmia/ Muharrem Xhydollari: “Shpirtrat e vdekur” të Spaçit

Muharrem Xhydollari (Hudenishti) i persekutuar, i përndjekur dhe i burgosur prej komunistëve me 9 vite në burgun e Spaçit, me 5 familjarë të pushkatuar...
blank

Dokumentet e 1945/ Ja lista e drejtuesve të parë të Sigurimit të Shtetit

Cilët ishin komandantët, komisarët dhe zv. Komisarët e Strukturave të Mbrojtjes së Popullit, strukturat që kontribuan në shtypjen e çdo qëndrese antikomuniste dhe në...
NDIHMO
Translate »