Arkivat Mujore: Mars 2020

blank

100 vjetori i poetit/ Stuhia e shtatorit dhe dashuria e çiftit Zorba

Sot shënohet 100-vjetori i Zef Zorbës, një poet i rrallë, vargjet e të cilit i kapërcyen kufijtë fizikë e kohorë. Është quajtur poeti hermetik,...
blank

Përgjigjja për djalin e Kostaq Stefës: Thoni rroftë Partia, ai është pushkatuar sot në...

Dënimi dhe pushkatimi i pedagogut të “Harry Fultz”-it, kryetarit të shoqatës së parë të boy scout-ve në Shqipëri, Kostaq Stefa. Gjatë luftës shoqëroi si...
blank

Stanislav Zuber, dëshmia e Petro Markos: E pashë me sytë e mi si e...

U hap dera. Hyri një polic trupmadh dhe i bërtiti Zuberit. – Ç`punë bën ti ? – Gjeolog që zbulon pasuritë e nëntokës, –...
blank

Një mjek e humanist si doktor Aleksandër Kalivopulli!

Si e përballoi epideminë nga malarja në vitin 1920...Mjeku i talentuar që braktisi katedrat e Athinës për t'i shërbyer popullit të tij. Regjimi komunist...
blank

Bajram Yzeiri në tetor ‘91: Nuk jam i komunales që të gjej eshtrat e...

“Ministria e Rendit nuk është komunale që të hapë varret, të gjejë eshtrat dhe t’ua çojë qytetarëve, se po e tha kështu atëherë nuk...
blank

26 mars '90/ Ndeshja e futbollit ku u hodhën parullat e para antikomuniste

Lëvizja e studentëve në dhjetor të vitit 1990 besohet se është lëvizja e parë që i dha shqelmin diktaturës komuniste gjysmëshekullore në vend, por...
blank

Uria në  Burgun e Burrelit, “Na dhanë për të ngrënë një ka të ngordhur,...

Tre rrëfime për  luftën e përditshme me urinë në Burrel nga Avni Xhomaqi, Uran Kostreci dhe Kajtaz Çelo. “Ushqimet nga familja na i vidhnin...
blank

Fundi i hidhur i poetit të ambëlsisë

Kleriku, i quajtur “poeti i ambëlsisë” Dom Ndre Zadeja u pushkatua nga regjimi komunist më 25 mars 1945. Deri në atë çast të jetës...
blank

Kolë Sheldija, jetimi pa varr i pushkatuar sepse strehoi bamirësin e tij

Historia e tij mund të kishte humbur fare lehtë. Kolë Sheldia nuk ishte një veprimtar i shquar. Nuk la vepra pas. Veç një jete...
blank

Shoqëria e poetëve të vdekur...por të gjallë

Me pengun që nuk i kemi përmendur të gjithë, kujtojmë sot, në Ditën Botërore të Poezisë, poetët e vrarë për fjalët dhe vargjet, por...
NDIHMO
Translate »